Grupa Wyszehradzka będzie lokomotywą Europy 2017, twierdzi prestiżowe czasopismo

31-12-16 Promocja 0 comment

Fot. CC BY-SA 3.0, http://bit.ly/28P2jDa
Fot. CC BY-SA 3.0, http://bit.ly/28P2jDa

Pomimo politycznych problemów w  krajach członkowskich, Grupa Wyszehradzka będzie nadawała kierunek polityce europejskiej w 2017 roku. Takie twierdzenie, z powołaniem na ekspertów od polityki, pojawiło się w najnowszym roczniku The Forecast, poświęconym  politycznym  trendom następnego roku i wydawanym przez pismo Monocle.

Według rocznika ponad ćwierć wieku po upadku muru berlińskiego i trzynaście lat po wstąpieniu do UE oraz po kilku nieudanych próbach utworzenia przeciwwagi dla Niemiec i Francji, Grupa Wyszehradzka stanie przed wielką szansą.

W przyszłym roku V4 może zostać znaczącym graczem na kontynencie europejskim: „Wielka Brytania odchodzi z UE, a przed Niemcami i Francją niezwykle ważne wybory.  Stanie się tak pomimo, że żaden z krajów V4 nie będzie przewodniczył Unii, gdyż po kończącej się kadencji Słowacji, przewodnictwo obejmie Malta a  następnie Estonia” – czytamy w roczniku.

The Forecast przypomina, że we wszystkich państwach członkowskich panują eurosceptyczne nastroje, wywołane głównie  przez kryzys migracyjny, ale także w przez kryzys finansowy. Obydwa te kryzysy przesłoniły w oczach obywateli państw V4 zalety, jakie przyniosło im członkostwo w UE, czyli przede wszystkim wzrost gospodarczy: „Odkąd Polska jest członkiem UE, jej PKB na głowę wzrósł ponad dwukrotnie z 6 600 USD w roku 2004 do 14 000 w roku 2013“. Natomiast najwyższy PKB ze wszystkich krajów V4 mają Czechy.

Grupa Wyszehradzka, która od lat domaga się zmian w strukturach UE, powinna, zdaniem ekspertów bardziej konkretnie sformułować postulaty dotyczące reform aparatu urzędniczego Brukseli. Chcą tego obywatele większości krajów Unii, w tym także  starych państw członkowskich.

Przeszkodą w odegraniu istotnej roli przez V4, mogą stać się  ewentualne konflikty pomiędzy państwami grupy. Czasopismo ostrzega także przed niebezpieczeństwem nacjonalizmu, widocznego zwłaszcza w Polsce i na Węgrzech. W obu tych krajach wg. The Forecast rządy odchodzą od zasad demokracji liberalnej.

Czasopismo Monocle wydawane jest od 2007, 10 razy w roku. Skupia się na zagranicznych wydarzeniach i trendach. Zostało założone przez kanadyjskiego biznesmena i dziennikarza Tylera Brûlé’go. Japoński wydawca Nikkei w roku 2014 został mniejszościowym właścicielem czasopisma. Od roku 2014 czasopismo wydaje rocznik The Forecast.

Źródło: E15

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium