Gruziński parlament zatwierdził skład nowego rządu

10-09-19 Promocja 0 comment

8 września parlament Gruzji ogłosił wotum zaufania wobec nowego składu rządu na czele którego stanął premier Giorgi Gacharia.

Choć opozycja na znak protestu zbojkotowała  głosowanie, 98 głosów „za” wystarczyło, aby zatwierdzić zmiany w ekipie rządzącej (przy 150 deputowanych w gruzińskim parlamencie wymagane minimum to 76 głosów).

Na przestrzeni ostatnich siedmiu lat Giorgi Gacharia jest piątym premierem z ramienia Gruzińskiego Marzenia. Na stanowisku tym Gacharia zastąpił Mamukę Bachtadzego, który kierował rządem przez rok i dwa miesiące.

Zgodnie z decyzją Gacharii, w składzie nowej rady ministrów nastąpiły minimalne zmiany. Następcą Gacharii na stanowisku ministra spraw wewnętrznych został dotychczasowy szef służby bezpieczeństwa, Wachtang Gomelauri. Ponadto, dotychczasowy sekretarz polityczny Gruzińskiego Marzenia, Irakli Garibaszwili, zastąpił Lewana Izorię na stanowisku ministra obrony; Izoria natomiast został przewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Decyzja o naznaczeniu Gacharii na stanowisko premiera spotkała się z dużym niezadowoleniem społeczeństwa. Od czasu pojawienia się w mediach informacji o planowanych zmianach w rządzie, działacze  i przedstawiciele opozycji zbierają się codziennie pod budynkiem parlamentu manifestując swój protest.

Wyrażając sprzeciw wobec decyzji partii rządzącej, 8 września działacze przyprowadzili pod parlament dziesięć owiec. Jak poinformowali, owce te „ochrzczono” nazwiskami deputowanych z partii rządzącej, takimi jak Wolski, Talakwadze, Czugoszwili, Zardiaszwili, Tsilosani, Mdinaradze itd. Zwierzęta miały symbolizować pokorę, z jaką parlamentarzyści poparli decyzję o powołaniu Gacharii na stanowisko premiera. „Owce to zwierzęta, które nie czują potrzeby protestu i idą tam, gdzie wzywa je pasterz” – wyjaśnił jeden z protestujących, Giga Makaraszwili. „Nie ma różnicy między deputowanymi Gruzińskiego Marzenia a stadem owiec” – powiedział dziennikarzom uczestnik happeningu.

Źródło: newsgeorgia.ge
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium