Gruzińskie Marzenie wysunęło kandydata na mera stolicy

22-07-21 Promocja 0 comment

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie oficjalnie ogłosiła, że urzędujący mer Tbilisi KachaKaladze będzie kandydował w nadchodzących wyborach na to stanowisko, a przewodniczący partii Irakli Kobachidze nazwał Kaladzego „najlepszym merem Tbilisi wszechczasów”. Wybory odbędą się 2 października 2021 roku.

W 2017 roku Kacha Kaladze wygrał w pierwszej turze wybory na mera stolicy. Zastąpił on Dawida Narmanię, w opinii publicznej bardzo niepopularnego polityka, który również był reprezentantem Gruzińskiego Marzenia.

Do niedawna Marzenie utrzymywało nazwisko kandydata na mera w tajemnicy. Sam Kaladze również nie zdradzał, czy będzie ubiegać się o drugą kadencję. Spowodowało tospekulacje, jakoby ekipa Gruzińskiego Marzenia miała nie ufać już Kaladzemu i zamierzała szukać nowego kandydata. W mediach krążyły też plotki o planach powrotu byłego piłkarza AC Milan do Włoch.

Kacha Kaladze ma 43 lata i jest uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii kraju. Karierę piłkarską rozpoczął w 1993 roku, przez pięć lat grał dla tbiliskiego Dynamo, z którym pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Gruzji. W 1998 roku przeszedł do kijowskiego Dynamo, który trzykrotnie został mistrzem Ukrainy.

Szczytem jego kariery piłkarskiej był kontrakt z włoskim klubem AC Milan, z którym zdobył jedno mistrzostwo Włoch, dwukrotnie wygrał Ligę Mistrzów, a także zdobył SuperpucharUEFA i Klubowe Mistrzostwo Świata.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej w 2012 roku Kaladze wszedł do polityki jako członekekipy miliardera Bidziny Iwaniszwiliego, choć wcześniej niejednokrotnie publicznie popierał prezydenta Micheila Saakaszwilego.

W rządzie Iwaniszwilego Kaladze został ministrem energetyki. Był wielokrotnie krytykowany, w tym za zawieranie umów z rosyjskim Gazpromem i odmowę ujawnienia warunków tych umów.

Praca Kaladzego na stanowisku mera zyskała znacznie lepszą ocenę i jest on obecnie najpopularniejszym politykiem Gruzińskiego Marzenia.

Źródło: newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium