Gruzińskie media łączą śmierć biskupa ze skandalem homoseksualnym

13-11-19 Promocja 0 comment

7 listopada kanał Rustavi-2 poinformował, że ciało 50-letniego biskupa Iasona Tsamalaidzego, syna ekskomunikowanego przez Gruziński Kościół Prawosławnybiskupa Krzysztofa Tsamalaidzego, zostało znalezione w jego domu w Tbilisi. Obecnie trwa śledztwo. Gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wszczęło postępowanie na podstawie artykułu „doprowadzenie do samobójstwa”, choć nie ma jeszcze pewności, czy śmierć nie nastąpiła z przyczyn naturalnych.

Biskup Iason był synem byłego biskupa Krzysztofa, który został ekskomunikowany przez Patriarchat Gruziński w 1995 roku z powodu konfliktu z członkami Świętego Synodu, których biskup oskarżył o homoseksualizm. O incydencie z przeszłości z biskupem Krzysztofem w roli głównej przypomniano sobie w Gruzji w tych dniach w związku ze skandalem, który wybuchł podczas posiedzenia Świętego Synodu 31 października. Wtedy to metropolita Petre oskarżył patriarchę Ilię II o chronienie homoseksualnego lobby w episkopacie. W 1988 roku to właśnie do biskupa Krzysztofa student seminarium teologicznego w Mcchecie, Kacha Kaladze, wysłał list informujący, że molestował go seksualnie rektorseminarium, biskup Zosima Szioszwili, który obecnie kieruje diecezją Tsilkani-Duszeti i cieszy się protekcją patriarchy.

4 listopada br. duchowny Giorgi Schiladze opublikował oświadczenie z 1988 roku w sprawie odwołania na wniosek studentów Zosimy ze stanowiska rektora. 5 listopada gruzińskie media opublikowały list Kachi Kaladzego do Krzysztofa Tsamalaidzego, w którym szczegółowo opisano okoliczności wykorzystywania seksualnego kleryków. Działania Schiladzego nie spodobały się Kachi Kaladze, gdyż duchowny działał bez wiedzy pokrzywdzonego. Były kleryk seminarium duchownego wysłał list do redakcji telewizji Rustavi-2 w którym pisał , że nie zamierza uczestniczyć w „brudnych gierkach”.

Według jednego z członków rodziny Tsamalaidze, po tym, jak biskup Krzysztof w latach 80. skrytykował gruziński patriarchat, rodzina wielokrotnie otrzymywała różne pogróżki. Na razie nie wiadomo, czy ktokolwiek groził im w związku z nowym skandalem nakłaniając biskupa Iasona dopopełnienia samobójstwa.

Źródło: sputnik-georgia.ru, netgazeti.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium