Gruzja i Chorwacja rozszerzają  współpracę w sferze obrony

13-04-19 Promocja 0 comment

Gruzja i Chorwacja osiągnęły porozumienie w sprawie rozszerzenia współpracy w sferze obrony. Odpowiedni dokument podpisali ministrowie obrony Gruzji – Lewan Izoria, i Chorwacji – Damir Kristcevic.

Deklarację o pogłębieniu dwustronnej współpracy wojskowej podpisano 12 kwietnia podczas oficjalnej wizyty Lewana Izorii w Chorwacji. Izoria i Kristcevic omówili kwestie dalszego współdziałania  w dziedzinie obrony,  m.in. wdrożenia pakietu NATO-Gruzja (SNGP). Według Izorii, Chorwacja wyraziła gotowość kontynuowania współpracy z Gruzją w ramach różnych inicjatyw przewidzianych przez SNGP.

Podsumowując spotkanie Izoria powiedział, że od 2020 r. pluton żandarmerii wojskowej Ministerstwa Obrony Gruzji dołączy do wielonarodowego batalionu żandarmerii wojskowej NATO. Obecnie batalion ten obejmuje jednostki żandarmerii wojskowej Chorwacji, Czech, Polski i Słowacji.

„Cieszy fakt, że decyzja zapadła i , że od 2020 r. będziemy uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych w tym żandarmerii wojskowej w różnych misjach, razem z NATO. Jest to kolejny dowód  uznania naszych możliwości i przybliża nas  do standardów NATO” – podsumował Izoria.

Źródło: newsgeorgia.ge
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium