Gruzja: lider opozycji wyszedł na wolność

12-05-21 Promocja 0 comment

Przewodniczący opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Nika Melia opuścił więzienie po tym, jak Unia Europejska wpłaciła za niego kaucję w wysokości 40 tys. GEL (ok. 12 tys. EUR). Europejski Fundusz na rzecz Demokracji przekazał te środki Gruzińskiemu Stowarzyszeniu Młodych Prawników, które z kolei przekazało je władzom. Melia zgodził się wcześniej na wyjście na wolność w przypadku wpłacenia kaucji przez UE, jednocześnie zażądał jednak cofnięcia ustawy o amnestii.

Uwolnienie Niki Melii było jednym z kluczowych postulatów opozycji w negocjacjach z rządzącym Gruzińskim Marzeniem. W dniu 19 kwietnia, przy mediacji przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, strony osiągnęły porozumienie, które między innymi przewidywało amnestię dla osób oskarżonych ws. wydarzeń z 20 czerwca 2019 roku (tzw. noc Gawriłowa). Zjednoczony Ruch Narodowy sprzeciwił się jednak projektowi ustawy, gdyż przewidywała ona amnestię nie tylko dla działaczy opozycji oskarżonych o udział w zamieszkach, ale także dla funkcjonariuszy, którzy przekroczyli swoje uprawnienia.

„W sprawie wejścia lub nie wejścia do parlamentu powinny zostać przeprowadzone konsultacje, przede wszystkim wewnątrz partii i bloku, a także z przedstawicielami ugrupowań pozaparlamentarnych. Podjęcie decyzji zajmie kilka dni. W tej kwestii istnieją w partii różne stanowiska. Muszę porozmawiać ze wszystkimi moimi kolegami, po czym podejmiemy decyzję wspólnie z blokiem Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Decyzja musi być pragmatyczna, racjonalna. (…) Nie sądzę, że byłem ostatnim więźniem politycznym. Jeśli opozycja będzie aktywna i duch walki wzrośnie, ktoś inny może pójść do więzienia, dlatego że nie są w stanie pokonać nas ideami” – powiedział Melia po wyjściu z więzienia.

Przewodniczący ZRN podziękował swoim międzynarodowym sojusznikom, w szczególności, przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi, ambasadorowi UE w Gruzji, ambasador USA oraz przewodniczącemu Komisji Spraw Zagranicznych litewskiego parlamentu.

Źródło: sova.news, newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium