Gruzja: protesty z żądaniem sprawiedliwych sądów trwają

12-06-18 Promocja 0 comment

10 maja przed budynkiem parlamentu w Tbilisi rozpoczęła się akcja protestu zorganizowana przez kilka partii opozycyjnych. Uczestnicy demonstracji po raz kolejny domagali się obiektywnego śledztwa w sprawie zabójstwa nastolatków na ul. Chorawy oraz ukarania wszystkich zamieszanych w zbrodnię.

W akcji prowadzonej pod hasłem „Nie zabijaj mnie !” wziął udział ojciec zamordowanego w grudniu zeszłego roku Dawida Saralidzego – Zaza Saralidze oraz ojciec zabitego na początku br. podczas akcji antyterrorystycznej w Wąwozie Pankisi Temirlana Maczalikaszwilego – Malchaz Maczalikaszwili. Do protestu przyłączyli się także działacze partyjni z regionów oraz zwykli obywatele.

Dotychczasową decyzję o wstrzymaniu protestów Zaza Saralidze podjął po spotkaniu z Giorgim Kwirikaszwilim. Z inicjatywy premiera sprawa została przekazana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pod osobistą kontrolę szefa departamentu Giorgija Gacharii. Saralidze zapowiedział, że do 10 czerwca oczekuje od władz konkretnych działań w związku z wznowieniem śledztwa.

Dzień wcześniej, po dwugodzinnym przesłuchaniu w sprawie zabójstwa nastolatków, policja zatrzymała byłego prokuratora Mirzę Subelianiego pod zarzutem wywierania presji na świadków. Zatrzymania Subelianiego od dawna domagał się Zaza Saralidze, który zarzucał byłemu prokuratorowi utrudnianie śledztwa i chronienie zamieszanego w zabójstwo nastolatków syna.

W trakcie nowego śledztwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że wcześniejsza decyzja sądu była wynikiem nacisku na świadków morderstwa.10 maja Sąd Miejski w Tbilisi na wniosek prokuratora podjął decyzję o zatrzymaniu Mirzy Subelianiego w areszcie tymczasowym przyznając, że istnieją podstawy, aby uważać, że może on wywierać presję na świadków.

Pomimo faktu, że aresztowanie Subelianiego było głównym żądaniem Saralidzego, ojciec zamordowanego nastolatka oświadczył, że nie wstrzyma protestów i nadal będzie się domagał ukarania wszystkich sprawców, a także osób zamieszanych w utrudnianie śledztwa.

Kolejne posiedzenie sądu w tej sprawie odbędzie się 30 lipca.

Źródło: ekhokavkaza.com, newsgeorgia.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium