Historyczne porozumienie Macedonii z Grecją otwiera Skopje drogę na UE i NATO

21-06-18 Promocja 0 comment

Parlament Macedonii ratyfikował umowę z Grecją w sprawie zmiany nazwy byłej republiki jugosłowiańskiej na „Republika Macedonii Północnej”.  Za taką decyzją 20 czerwca opowiedziało się 69 deputowanych 120-osobowego parlamentu. Główna partia opozycyjna kraju VMRO DPMNE głosowanie zbojkotowała.

Premier Macedonii Zoran Zaew oświadczył po głosowaniu, że Skopje i Ateny osiągnęły porozumienie „godne i akceptowalne” dla obu krajów, które zachowa macedońską tożsamość i język.

„Nikomu niczego nie oddaliśmy, nikt nam niczego nie odebrał, kiedy zgodziliśmy się na nazwę geograficzną. Jest to odważny krok w imię spokojnej przyszłości naszych obywateli, naszych dzieci” – powiedział Zaew.

Po ratyfikacji w parlamencie umowa została skierowana do  podpisu prezydenta Ǵorge Iwanowa, który ma na to siedem dni. W zeszłym tygodniu szef państwa stwierdził jednak, że nie podpisze dokumentu.

Jeśli Ǵorge Iwanow zawetuje umowę z Grecją, dokument wróci z powrotem do parlamentu. Aby odrzucić  weto konieczna jest   bezwzględna większością posłów (61 głosów). Wtedy umowa ponownie trafi do prezydenta, który zgodnie z Konstytucją będzie zobowiązany ją podpisać.

Macedonii zależy na jak najszybszym podpisaniu dokumentu, ponieważ chciałaby  na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 25-26 czerwca otrzymać długo oczekiwaną zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia do UE.

Należy  jednak dodać, że w listopadzie w Macedonii odbędzie się jeszcze referendum dotyczące  nowej nazwy.

Przypomnijmy, że Grecja i Macedonia podpisały 17 czerwca historyczne porozumienie w sprawie zmiany nazwy byłej republiki jugosłowiańskiej na „Republikę Północnej Macedonii”. Obecna nazwa – Macedonia – wywoływała sprzeciw Grecji, w składzie której znajduje się kraina historyczna o takiej samej nazwie. Po protestach Aten, na forum międzynarodowym państwo macedońskie określano  tymczasową nazwą  „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii”. Ponadto Grecja blokowała drogę Skopje do członkostwa w UE i NATO. Porozumienie z Atenami otwiera Macedonii drzwi do struktur unijnych oraz  euroatlantyckich i  położy kres 27-letniemu sporowi między obu krajami.

Źródło: Mia.mk

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium