Igor Dodon chce pogłębienia współpracy gospodarczej z Rosją

17-03-17 Promocja 0 comment

Stamps_of_Moldova_001Prezydent Mołdawii zamierza wrócić do  strategicznego partnerstwa z Rosją. Igor Dodon poinformował o tym podczas Forum Biznesowego „Rosja – Mołdawia: poszerzenie współpracy gospodarczej”, które odbyło się w Moskwie  17 marca.

Według Igora Dodona, czarne pasmo w stosunkach między Mołdawią a Rosją kończy się, a zaczyna pasmo białe. „Głównym zadaniem obecnie jest powrót do pełnowartościowego partnerstwa strategicznego z Rosją i przyciągnięcie rosyjskich inwestycji mołdawską  gospodarkę ” – cytują prezydenta mołdawskie media.

Obecnie na rynek rosyjski swoją produkcje dostarcza 130 mołdawskich firm, są to  producenci owoców, około 20 producentów wina, trzej producenci konserw oraz trzej producenci mięsa.

Przypomnijmy, że po parafowaniu przez Mołdawię Umowy Stowarzyszeniowej z UE w 2014 roku, Moskwa wprowadziła  embargo na mołdawską żywność, w tym na wino i owoce.

Po  Forum Biznesowym „Rosja – Mołdawia: poszerzenie współpracy gospodarczej” Igor Dodon po raz trzeci w ciągu ostatnich trzech miesięcy spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Źródło: Moldovainform

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium