Ihar Melnikau laureatem Nagrody im. Lwa Sapiehy

09-03-20 Promocja 0 comment

W dniu 28 lutego 2020 r. na posiedzeniu Kapituły nagrody w wyniku głosowania został wybrany nowy Lauret Nagrody im. Lwa Sapiehy. Został nim

dr Ihar Melnikau, historyk z Mińska

który otrzyma Nagrodę za dotychczasową działalność naukową i popularyzację historii Białorusi.

Laureat jest badaczem historii, od lat zajmuje się historią Drugiej Wojny Światowej, II RP, historią przedwojennej granicy polsko-sowieckiej na Białorusi, historią lokalną.

Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystości, która odbędzie się w dniu 3-go kwietnia 2020, o godzi 14:00, w Sali Balowej Pałacu Potockich, na Uniwersytecie Warszawskim, ul. Krakowskie Przedmieście 32

NAGRODA IM. LWA SAPIEHY została ustanowiona w roku 2006 przez: Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu (jako inicjatorów Nagrody) oraz podjęta i wsparta przez grupę uniwersytetów: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet w Białymstoku. Główna zasada Nagrody polega na tym, że w ciągu roku akademickiego Laureat Nagrody odwiedza kolejne uniwersytety, gdzie mając dobre warunki pobytu i pracy, może prowadzić wykłady na tematy związane z historią lub współczesnością Białorusi – umożliwiając studentom polskim zapoznanie się z zagadnieniami białoruskimi. Ponadto sam ma możliwość podjąć własne prace archiwalne i badawcze, dzięki dostępowi do zbiorów największych bibliotek akademickich w Polsce. Jeśli wynikiem pobytu Laureata będzie książka – zostanie ona wydana.

Nagroda ma na celu honorowanie wybitnych zasług obywateli Białorusi w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Wschodniej.