Jaka wojna jest białoruska?

07-11-19 Promocja 0 comment

Na Białorusi gorąco komentowana jest wymiana zdań między Mińskiem a Moskwą na temat zaangażowania w „nie swoje wojny”.

W wywiadzie dla kazachskiego kanału telewizyjnego Chabar 20 października, mówiąc o wojnie rosyjsko-francuskiej z 1812 r., oraz pierwszej i drugiej wojnie światowej, białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka stwierdził:

„Teraz sami decydujemy o naszych sprawach, sami decydujemy o naszym losie. Ale najważniejsze jest to, że Białoruś czy nawet Kazachstan zawsze byli pod czyś protekcją. Ktoś nas namawiał, ktoś próbował przekupić, zwłaszcza Białoruś. Wszystkie te wojny nie są naszymi wojnami!” – stwierdził.

Tydzień później, podczas posiedzenia rządu poświęconego sytuacji militarno-politycznej, Łukaszenka powtórzył swoją tezę: „Walczyliśmy już, jak powiedziałem, w cudzych wojnach. I zawsze przegrywaliśmy bardziej niż inni. To nie były nasze wojny, a zawsze cierpieliśmy z powodu najeźdźców” – dodał.

Jak pisze Juryj Drakachrust na portalu TUT.by, „wypowiedzi te trudno uznać za przejęzyczenie, być może jest to nowa linia polityczna”.

Wielki zwrot ideologiczny, który Łukaszenko nakreślił w swoich wypowiedziach na temat cudzych wojen, wydaje się tym bardziej dziwny, że przez dziesięciolecia na każdym miejscu  prezydent odwoływał się do II wojny światowej, przedstawiając ją niemal jako główne wydarzenie białoruskiej historii” – pisze Drakachrust.

Dlaczego teraz Łukaszenka dokonuje takiego zwrotu w polityce historycznej ? Zdaniem Drakachrusta, powody są dwa.

Po pierwsze, „Rosja nie przestaje domagać się „pogłębiania integracji”, wywierając nacisk nie tylko na  białoruskie władze, ale także na społeczeństwo białoruskie.Wielka Wojna Ojczyźniana jest jednym z głównych narzędzi rosyjskiej propagandy.

Powód drugi wynika z logiki władzy autorytarnej. Jej lider nie potrzebuje konkurentów ani żywych, ani martwych, ani w formie osobowej, ani w formie wydarzeń. Głównym wydarzeniem białoruskiej historii w ramach tej logiki jest obecny przywódca  i jego epoka” – tłumaczy Drakachrust.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium