Joe Biden zajmie się elektrownią jądrową w Dukovanach.

02-02-21 Promocja 0 comment

Nowa administracja USA zajmie między innymi stanowisko w sprawie przetargu naelektrownię w Dukovanach, którym zainteresowana jest spółka Westinghouse.

Gry geopolityczne o nowe bloki energetyczne w Czechach już się rozpoczęły. Od kilku miesięcy czescy politycy zastanawiają się, czy dopuścić do udziału w wielkim kontrakcie nuklearnym firmy z krajów, które czeskie siły bezpieczeństwa uznają za niebezpieczne – z Rosji i Chin.

Kilka dni temu czeska Izba Poselska po raz kolejny odroczyła rozstrzygnięcie tej drażliwej sprawy – ustawodawcy przełożyli debatę nad ustawą o przejściu na energetykę niskoemisyjną, o prawie miesiąc. Rządowi podobno chodzi o to, by mieć ustawę gotową przed rozpisaniem przetargu. Jednak przeciąganie przygotowań   daje nowej administracji USA czas na podjęcie decyzji, jak mocno zaangażować się w strategiczny przetarg nuklearny i czy wesprzeć Westinghouse.

Zaangażowanie USA w ewentualny przetarg na budowę elektrowni  w Dukovanachzbagatelizował prezydenta Czech Miloša Zemana w wywiadzie dla telewizji PrimeCNN. „Nie są oni (Westinghouse) Amerykanami, jak podają czasem niewykształcone media, lecz Kanadyjczykami. Westinghouse zbankrutował i przejęli go Kanadyjczycy ”- powiedział Zeman, jednocześnie sprzeciwiając się niedopuszczaniu do przetargu Rosjan i Chińczyków.

Faktem jest, że w 2018 roku upadający gigant inżynieryjno-energetyczny Westinghouse wykupił kanadyjski fundusz inwestycyjny Brookfield Business Partners. Jednak ambasada USA w Pradze oświadczyła, iż rząd StanóZjednoczonych uważa Westinghouse za „ swój”. Firma została bowiem założona w Pittsburghu w 1886 roku i odegrała kluczową rolę w amerykańskim rozwoju przemysłowym.

Zdaniem byłego ambasadora Czech w USA, Petra Kolářa, kwestia przystąpienia do przetargu jest decyzją nie tylko ekonomiczną: „Ostatnio zauważyłem pewien wzrost zainteresowania Westinghouse tym przetargiem. Faktem jest, że w tej chwili priorytetem Westinghouse jest  budowa bloków jądrowych w Polsce. Jednak mogłoby to być okazją do połączenia czeskiego i polskiego projektu atomowego ”- powiedział Petr Kolář, ekspert ds. stosunków czesko-amerykańskich.

Decyzja dotycząca rozpisania przetargu na elektrownię w Dukovanach musi jednak zapaść  po stronie czeskiej. Tymczasem premier Andrej Babiš znajduje się w trudnej sytuacji, gdyż jego polityczny sojusznik, prezydent Milos Zeman,  kwestionuje zalecenie czeskich służb specjalnych, aby do przetargu nie dopuszczać Rosjan i Chińczyków i to właśnie najprawdopodobniej jest główny powód odkładania decyzji o rozpisaniu przetargu.

Źródło: Seznamzpravy

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium