O Jubileuszu | Uroczystość 26 października | Uroczystość 5 grudnia
Studium Europy Wschodniej UW w 2015 roku obchodziło jubileusz – 25-lecia istnienia. Z tej okazji chcieliśmy przypomnieć w skrócie historię, działalność, najważniejsze wydarzenia, wydawnictwa oraz aktywność Studium Europy Wschodniej na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza.
Obejrzyj specjalny jubileuszowy album “25 LAT STUDIUM EUROPY WSCHODNIEJ”
Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego powstało w 1990 r., a wywodzi się ze środowiska podziemnego pisma „Obóz”, utworzonego w 1981 r. Do podstaw, z których wyrosło Studium należy zaliczyć również podziemny Instytut Europy Wschodniej, założony w 1983 r. – ponad 30 lat temu.
Od 1992 r. organizowana jest przez Studium Wschodnia Szkoła Letnia. Od roku akad. 1998/1999 (26 października 1998 r.) uruchomiono magisterskie„Specjalistyczne Studia Wschodnie”, później „Podyplomowe Studia Wschodnie”, a od roku akad. 2012/2013 również licencjackie „Studia Wschodnie”. Znaczącą formą aktywności Studium są konferencje naukowe poświęcone najważniejszym kwestiom regionu. Studium samodzielnie, bądź we współpracy wydaje czasopisma: „Obóz”, „Przegląd Wschodni”, „Nowy Prometeusz” i „Pro Georgia”, redaguje też internetowy „BIS – Biuletyn Informacyjny Studium”, poświęcony „sprawom wschodnim”. Studium jest koordynatorem licznych programów stypendialnych, m.in.: Programu Stypendialnego Rządu RP im. K. Kalinowskiego, Programu Stypendialnego Rządu RP dla Młodych Naukowców. Prowadzi również wschodnie szkoły narodowe – Polsko – Rosyjską, Polsko – Białoruską oraz Wschodnią Szkołę Letnią (w tym roku podobnie jak Studium obchodzi jubileusz 25-lecie istnienia), jak również Wschodnią Szkołę Zimową. Od 2006 r. w ramach Studium funkcjonuje również Stacja Kaukaska w Tbilisi. W roku 2011 Studium udało się uruchomić magisterskie „Studia Wschodnie” na Ukrainie – w których uczestniczą studenci Akademii Kijowsko – Mohylańskiej, Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego w Iwanofrankowsku oraz Akademii Ostrogskiej.
Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wraz z jego już bardzo licznymi inicjatywami organizacyjnymi i wydawniczymi, wliczając w to „Studia Wschodnie”– należy do znacznej grupy polskich instytucji naukowych, akademickich i analitycznych, których powstanie, rozwój i działanie stały się możliwe po upadku komunizmu i odzyskaniu niepodległości.
Studium w odróżnieniu od innych instytucji powstało jako bezpośrednia kontynuacja prac rozpoczętych jeszcze w okresie „Solidarności” i kontynuowanych w podziemiu, głównie w pracy wydawniczej, ale także w pracach koncepcyjnych.
Przedsięwzięć takich nie było w podziemiu wiele, ale są one ważne już nie z powodu warunków, w jakich przyszło im działać, ale jako fragment w już 90-letnich dziejach polskich badań sowietoznawczych i jako tło wielkiego powrotu tych badań po 1989 r.