Już w piątek Czesi pójdą wybierać swojego prezydenta

11-01-18 Promocja 0 comment

W najbliższy  piątek i w sobotę (12, 13 stycznia)  Czesi ruszą do urn wyborczych, by po raz drugi w historii wybrać bezpośrednio głowę państwa. Ostatnie sondaże wykazują, iż żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości w pierwszej turze, w drugiej zaś na pewno znajdzie się obecnie urzędujący prezydent Milosz Zeman.

Z przeprowadzonych sondaży wynika również, że największe szanse na pokonanie M.Zemana  ma były prezes Akademii Nauk Czeskiej Republiki Jiri Drahosz, który w swojej kampanii konsekwentnie utrzymuje, iż jest kandydatem niezależnym i chce być prezydentem ponadpartyjnym. On sam cieszy się poparciem środowisk raczej konserwatywnych i jest zwolennikiem Unii Europejskiej. Jest osobą bardzo opanowaną i powściągliwą.

Milosz Zeman pozostaje z kolei faworytem osób starszych, z mniejszych miejscowości i o niższym wykształceniu. W mediach ma opinię osoby o dość zmiennym charakterze i prorosyjskiej orientacji politycznej.

W chwili obecnej głosy na Zemana i Drahosza dzielą się po równo, przy czym aż 10 procent respondentów zadeklarowało, że nie podjęło jeszcze decyzji.

Oprócz Zemana i Drahosza w szranki do fotela prezydenta stanie 7 kandydatów, między innymi były premier Mirek Topolanek, były ambasador we Francji i Monako Pavel Fisher, piosenkarz i kompozytor Petr Hannig, młody lekarz i aktywista Marek Hilsner, antropolog społeczny i założyciel spółki bukmacherskiej Michal Horacek, szef Grupy Przemysłu Zbrojeniowego Jiri Hynek i były szef Czeskiego Związku Hokeja na Lodzie Vratislav Kulhanek.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Czechach rozpocznie się tradycyjnie w piątek o godzinie 14.00 i będzie trwała do godz. 22.00. Dla tych, którzy nie zdążą, lokale wyborcze będą otwarte także w sobotę w godzinach 8:00 – 14:00. Wstępnych wyników można spodziewać się już w sobotę wieczorem.

Do roku 2013 prezydent Czech wybierany był przez obie izby parlamentu – Izbę Poselską i Senat. W roku 2013 zmieniono ordynację wyborczą i głowa państwa wyłaniana jest w wyborach powszechnych.

Źródło: Novinky, Ceskatelevize

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium