Kary dla rodziców dzieci palących papierosy

12-10-19 Promocja 0 comment

Rosyjska federalna służba obrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor) wystąpiła z propozycją wprowadzenia kar dla rodziców, których niepełnoletniedzieci zostaną przyłapane na paleniu papierosów.

Pomysł ten zaakceptowały już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwo Zdrowia Rosji. Przewiduje się wprowadzenie odpowiedniego zapisu do nowej wersji Kodeksu Administracyjnego. Przewidziana kara to mandat w wysokości od 1,5 do 2 tys. rubli rosyjskich (ok. 100-150 PLN).

Jak świadczą sondaże, pali 15 % w rosyjskich nastolatków w wieku od 13 do 15. Najczęściej, „przygoda” z papierosem zaczyna się w wieku 13 lat. Po upływie dwóch lat przeciętny rosyjski nastolatek  jest już nałogowym palaczem.

W sumie w Rosji pali co czwarta obywatel. Najliczniejszągrupę stanowią osoby w wieku od 40 do 50 lat. Wśród młodzieży w wieku do 19 lat codziennie pali 6,9%.

Źródło: news.mail.ru