Katastrofa samolotu pasażerskiego pod Moskwą

13-02-18 Promocja 0 comment

Samolot pasażerski An-148 Saratowskich Linii Lotniczych, który leciał z Moskwy do Orska, rozbił się krótko po starcie.

Na jego pokładzie znajdowało się 71 osób (65 pasażerów oraz 6 członków załogi). Nikt nie przeżył katastrofy. Wśród ofiar byli także obywatele innych państw (Szwajcarii i Azerbejdżanu).

Śledczy rozpatrują kilka wersji przyczyn katastrofy, m.in. problemy techniczne i błąd pilotów. Brana jest także pod uwagę  możliwość zamachu terrorystycznego, chociaż jego prawdopodobieństwo jest niewielkie: wstępna analiza elementów samolotu nie wykazała obecności ładunków wybuchowych.

Przed wylotem samolotu z Moskwy jego kapitan zrezygnował z przeprowadzanej w warunkach zimowych kontroli stanu oblodzenia. Świadkowie katastrofy mówią, że chwilę przez nią, pod jednym ze skrzydeł doszło do eksplozji i samolot zaczął gwałtownie tracić wysokość.

Samolot An-148 był eksploatowany od 8 lat. Ostateczna przyczyna katastrofy zostanie wyjaśniona po przeanalizowaniu rejestratorów, tzw. „czarnych skrzynek”, z których jedną udało się już znaleźć.

W związku z tragedią prezydent Rosji Władimir Putin zrezygnował z roboczej wizyty w Soczi. W obwodzie orenburskim, skąd pochodziła około połowa ofiar, ogłoszono żałobę.

Źródło: gazeta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium