„Katiusza” może zastąpić rosyjski hymn na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich

17-01-21 Promocja 0 comment

Rosyjska Komisja Sportowców zaproponowała Rosyjskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, by przez kolejne dwa lata na Igrzyskach Olimpijskich podczas ceremonii dekoracji rosyjskich zwycięzców brzmiała znana sowiecka piosenka „Katiusza”.

„Jest to piosenka patriotyczna znana na całym świecie i lubiana przez dzieci”, oświadczyła przewodnicząca komisji, mistrzyni olimpijska w szermierce SofjaWielikaja.

Wg posłów rosyjskiego parlamentu, „Katiusza”, która jest jednym z symboli Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, będzie dodatkowym czynnikiem irytującym nieprzyjaciół rosyjskiego sportu.

W grudniu 2020 r. Sąd Arbitrażowy w Lozannie poparł decyzję Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o odsunięciu Rosji od udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Jednocześnie skrócił ten zakaz z 4 do 2 lat.

Sportowcy rosyjscy nie  uwikłani w aferą dopingową, będą mogli wystąpić na Igrzyskach pod neutralną flagą. Dla tych z nich, którzy wygrają zawody olimpijskie, nie zabrzmi jednak rosyjski hymn.

Rosja dostała także zakaz organizowania, w latach 2021 -2022 na swoim terenie międzynarodowych zawodów, np. mistrzostw świata lub Europy w poszczególnych dyscyplinach sportu.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Miszustin: znajdujemy się w przełomowym momen