Kazachskie władze planują wziąć pod kontrolę media społecznościowe

19-10-21 Promocja 0 comment

Kazachski serwis informacyjny, który odważył się napisać o rodzinie pierwszego prezydenta NursułtanaNazarbajewa został natychmiast zablokowany. Zdaniem dziennikarzy to początek kolejnej fali cenzury, gdyżnowe prawo regulujące funkcjonowanie mediów społecznościowych jest w tej chwili rozpatrywane przez parlament.

Ma to związek z niedawnym międzynarodowym śledztwem dziennikarskim tzw.„Pandora Paperswyciągającym na światło dzienne oszustwa podatkowe i przykłady prania brudnych pieniędzy przez światowych polityków, biznesmenów i celebrytów. Nie zabrakło w tym śledztwie informacji z Kazachstanu. Dotyczyły one rzekomego nieoficjalnego związku 81-letniego Nazarbajewa z kobietą o połowę od niego młodszą.  

Niewiele kazachskich mediów napisało, że w 2010 roku 40-letnia Assel Kurmanbajewa otrzymała 30 milionów dolarów z konta znajdującego się w raju podatkowym Hola News poinformowało o tym i w tym samym dniu przestało być dostępne dla klientów większości lokalnych dostawców usług internetowych. MinisterstwoInformacji i Komunikacji zaprzeczyło jakimkolwiek powiązaniom z blokadą strony internetowej z materiałemo byłym prezydencie. Po 10 dniach blokada została zniesiona.

Historię Kurmanbajewej  po raz pierwszy opublikował Organized Crime and Corruption Reporting Project we współpracy z Vlast, które nie zostało zablokowane po opublikowaniu tej historii. Za pośrednictwem firm zarejestrowanych na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych materiał śledczy łączy byłą Miss Kazachstanu z dwoma współpracownikami Nazarbajewa, adimirem Kimem i adimirem Li. Wykazano, że otrzymała ona pieniądze od jednej z firm należących do Li wkrótce po jego śmierci. Powiązania Kurmanbajewej z Nazarbajewemmają obejmować także dwójkę wspólnych synów, noszących nazwisko Nursułtanuły, czyli „syn Nursułtana”, zgodnie z kazachskim zwyczajem.

W 2020 roku Hola News zostało zaatakowane przez hakerów po opublikowaniu wywiadu z nieżyjącym już wnukiem Nazarbajewa, Aisultanem Nazarbajewem, który wydawał się być pod wpływem alkoholu, gdy wygłaszał mrożące krew w żyłach twierdzenia o swojej matce i dziadku.

Podobnie jak wiele innych niezależnych serwisów informacyjnych, portal Hola News opiera się w dużej mierze na mediach społecznościowych, w tym na Instagramie, gdzie ma prawie 300 000 obserwujących.

Obecnie parlament kazachski pracuje nad ustawą, która zmusi firmy posiadające media społecznościowe do rejestrowania lokalnych oddziałów kierowanych przez obywateli Kazachstanu. Zgodnie z projektem nowego prawa, które we wrześniu przeszło pierwsze czytanie w niższej izbie parlamentu, portale, które tego nie zrobią, mogą zostać zablokowane lub spowolnione. Projekt ustawy został opracowany przez członków rządzącej partii Nur Otan, a oficjalnym powodem była ochronadzieci przed cyberprzemocą i innymi niebezpieczeństwami w sieci.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium