Kazachstan: ograniczenia w dostawach prądu i gazu

21-10-21 Promocja 0 comment

W związku z gwałtownym wzrostem zużycia energii elektrycznej przez zakłady zajmujące się wytwarzaniem kryptowalut, a także ze względu na zwiększenie liczby wypadków w elektrowniach w Kazachstanie zabrakło prądu.

Kazachska spółka ds. administrowania sieciami elektroenergetycznymi (KSASE) oświadczyła, że dzięki szybko podjętym działaniom sytuacja w sektorze energetycznym w kraju jest stosunkowo stabilna. W celu zminimalizowania ograniczeń  w dostawach prądu do odbiorców, ministerstwo energetyki wraz z KSASE opracowuje normy prawne dotyczące stosowania trybu awaryjnego przez elektrownie. Planuje się, że zmiany te wejdą w życie pod koniec października. Jeśli ten środek nie wystarczą, to dla wytwórców kryptowalut zostaną wprowadzone ograniczenia.

Wraz z nadejściem chłodów wzrosło obciążenie systemu elektroenergetycznego Kazachstanu i zaczęły się  awarie. I tak 14 października w Ekibastuzie nastąpiło awaryjne wyłączenie dużych bloków energetycznych GRES-1 i GRES-2 o mocy 500 MW. Kocioł w elektrowni Euroazjatyckiej Korporacji Energetycznej (EKE)o mocy 150 MW również został wyłączony.  W całym kraju czas trwania przerw w zasilaniu od początku 2021 roku w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku wydłużył się o 25%.

Przerwy miały również miejsce w dostarczaniu ciepłej wody i usług grzewczych mieszkańcom budynków mieszkalnych w stolicy kraju Nur-Sułtan. Jak wyjaśniono w ministerstwie energetyki, przyczyną było opóźnienie dostaw gazu skroplonego do miasta. W związku z wczesnym rozpoczęciem sezonu grzewczego prowadzono negocjacje z Tengizchevroil w sprawie dostarczenia do stolicy dodatkowych 2300 ton gazu. Paliwo trafi przede wszystkim do gazowni i kotłowni, a dopiero potem do stacji benzynowych.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że przerwy w dostawach ciepła spowodowane były m.in. remontem we wrześniu-październiku Tengizchevroil, CNPC-Aktobemunaigaz i Pavlodar Petrochemical Plant, w związku z czymwielkość produkcji skroplonego gazu w Kazachstanie zmniejszyła się o 25%.

Dużo gazu mają zużywać także pojazdy mechaniczne : liczba samochodów  na gaz wzrosła z 139 tysięcy w 2019 roku do 313 tysięcy w roku 2021. Resort energetyki zapewnia, że obecnie zmodernizowanefabryki osiągają pełną moc produkcyjną, a w najbliższych dniach gaz skroplony trafi do regionów i będzie dostępny w sprzedaży detalicznej.

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium