Kazachstan powraca do obostrzeń związanych z COVID-19

30-06-20 Promocja 0 comment

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew polecił Państwowej Komisji ds. Zapobiegania i Kontroli Zakażeń Koronawirusem, w ciągu dwóch dni opracować plan obostrzeń podobnych do tych, które obowiązywały  od marca do maja br.. Zdaniem Tokajewa, jedną z przyczyn wzrostu liczby chorych na koronawirusa jest beztroskie zachowanie obywateli.

W rezultacie, w celu ustabilizowania sytuacji epidemiologicznej, Państwowa Komisja ds. Zapobiegania i Kontroli Zakażeń Koronawirusem wprowadziła kilkudniowe obostrzenia w Astanie, Nursułtanie, Karagandzie, Szymkencie i Pawłodarze i Ekibastuz.

16 marca w Kazachstanie wprowadzono stan wyjątkowy, który trwał do 11 maja. Władze zawiesiły wówczas  pracę centrów handlowych, wprowadziły zdalną edukację i zakaz organizowania imprez masowych.  Po zniesieniu stanu wyjątkowego władze  cofnęły niemal wszystkie  nałożone wcześniej ograniczenia.

W połowie czerwca w Kazachstanie rozpoczęła się druga fala zakażeń koronawirusem, a przypadki zapalenia płuc odnotowano w wielu regionach. W związku z tym prezydent polecił  do końca lipca zwiększyć o 50% liczbę miejsc na szpitalnych oddziałach zakaźnych.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium