Kazachstan: wybory prezydenckie

11-06-19 Promocja 0 comment

W niedzielę 9 czerwca br. w Kazachstanie odbyły się wybory prezydenckie. Wg wstępnych wyników  70% głosów  dostał Kasym-Żomart Tokajew, obecny p.o. prezydenta.

W dniu wyborów doszło  do manifestacji przeciwko przedterminowemu głosowaniu,  demonstranci twierdzili , że wybory nie są sprawiedliwe, a ich wynik został z góry ustalony. O przeprowadzenie protestów  9 i 10 czerwca apelował do swoich zwolenników, przebywający za granicą  lider zakazanego w kraju  opozycyjnego ruchu “Demokratyczny Wybór Kazachstanu”,  Muchtar Ablijazow,

W trakcie demonstracji policja zatrzymała ok. 500 osób, wśród których znaleźli się dziennikarzy i  lokalni  i zagraniczni.

Jeden z aresztowanych , korespondent  BBC Chris Rickleton, zamieścił  na swoim  twitterowym profilu informację, że został zatrzymany za pełnienie swoich obowiązków służbowych oraz pozbawiony  akredytacji. Dopiero po interwencji wiceministra spraw zagranicznych Kazachstanu Romana Wasilenko, dziennikarza zwolniono.

Środki masowego przekazu narzekały, że w dniu wyborów  dochodziło do blokady  internetowych portali , utrudniony był także  dostęp do sieci społecznościowych w.

Wg ekspertów, w zasadzie   nikt nie miał wątpliwości, że  zwycięży  przedstawiciel partii rządzącej, przy tym  osoba reprezentująca “nazarbajewowską” elitę .

Przypomnijmy, że decyzja o przedterminowych wyborach zapadła po tym, jak  20 marca N. Nazarbajew  po niemal 30 latach rządów zrezygnował z funkcji prezydenta.

W wyborach startowało 7 kandydatów, ale już  w niedzielę rano Tokajew oznajmił, że Kazachstan zachowa kurs polityczny obrany przez Nazarbajewa.

Źródło: bbc.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium