Kijów zaprasza kolejny kraj do międzynarodowej platformy mającej na celu deokupację Krymu

08-12-20 Promocja 0 comment

Ukraina zaprosiła Mołdawię do przyłączenia się do „Platformy Krymskiej”. Poinformowało o tym 7 grudnia MSZ Ukrainy po spotkaniu pierwszej wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowej z ambasadorem Republiki Mołdowy w Kijowie Ruslanem Bolboceanem.

Emine Dżaparowa poinformowała mołdawskiego ambasadora o licznych przykładach łamania praw człowieka na Krymie przez rosyjskie władze okupacyjne oraz militaryzacji anektowanego półwyspu. Podczas rozmowy wiceminister przedstawiła także międzynarodową inicjatywę „Platforma Krymska” i zaprosiła Kiszyniów do aktywnego udziału w jej pracach.

„Ukraina jest aktywnym uczestnikiem negocjacji w sprawie uregulowania kwestii Naddniestrza, popieramy inicjatywę nowo wybranej prezydent Mołdawii Maii Sandu, mającą na celu jak najszybsze wycofanie rosyjskich jednostek wojskowych z naddniestrzańskiego regionu Mołdawii” – powiedziała Dżaparowa.

Przypomnijmy, we wrześniu prezydent Władimir Zełenski wezwał światową społeczność do udziału w tworzeniu międzynarodowej platformy ds. deokupacji Krymu, a także do poparcia zaktualizowanej rezolucji w sprawie kwestii łamania  praw człowieka na zaanektowanym półwyspie.

„Platforma Krymska” będzie działać na kilku poziomach. Pierwszy, najwyższy, to szczebel polityczny, do którego dołączą szefowie państw i rządów. Drugi to poziom ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony. Trzeci to poziom międzyparlamentarny. A czwarty to poziom ekspertów pozarządowych.

Poparcie dla koncepcji „Platformy Krymskiej” wyrazili już ambasadorowie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Turcji oraz innych krajów. Pierwszy szczyt „Platformy Krymskiej” odbędzie się w maju przyszłego roku w Kijowie.

Z uznaniem do inicjatywy “Platforma Krymska” odniósł się także wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz, zwracając uwagę na potrzebę przyciągnięcia do niej jak największej liczby  państw i międzynarodowych aktorów zaangażowanych na rzecz deokupacji Krymu, a także na pozytywne wykorzystanie przez Ukrainę relacji z  bezpośrednimi zachodnimi sąsiadami.

Źródło: Zwierciadło Tygodnia, Gov.pl

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium