Kirgistan a konflikty graniczne

16-04-21 Promocja 0 comment

Niewiele wydarzeń okazało się tak znaczących, jak to, które zapoczątkowała wizyta prezydenta Kirgistanu Sadyra Żaparowa w Uzbekistanie w dniach 11-12 marca. Na spotkaniu z prezydentem SzawkatemMirzijojewem, jednym z najważniejszych tematów była kwestia ostatecznego wyjaśnienia sporów terytorialnych. Przywódcy zasygnalizowali , że może upłynąć kilka miesięcy, zanim zostanie zawarte ostateczne porozumienie, które rozstrzygnie o losie około 350 spornych kilometrów z 1400-kilometrowej granicy. Ostatecznie jednak porozumienie udało się osiągnąć w ciągu kilku tygodni. Jego centralnym punktem stało się zobowiązanie do stworzenia wielu przejść granicznychdla samochodów i minibusów podróżujących do i z Uzbekistanu, do jego eksklawy Soch. Kirgistan uzyskał znaczne połacie ziemi, a Uzbekistanowi zapewniono dostęp do cennych zasobów wodnych w górnym biegu rzeki.

Szczególnie godne uwagi jest to, że porozumienie udało się osiągnąć bez udziału pośredników, takich jak Rosja czy Kazachstan.

Wydaje się, że kirgiskiemu prezydentowi zależy na tym , aby jak najszybciej wyeliminować problemy granicznejego państwa . Bardzo trudnym partnerem do negocjacji w tej sprawie jest Kazachstan.

Co kilka miesięcy na kirgisko-kazachskiej granicy ustawiają się duże kolejki ciężarówek, gdyż kazachscy celnicy ograniczają ruch towarów. Polityka ta jest sprzeczna z duchem forowanej przez Moskwę Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), do której oba kraje należą. W istocie Nur-Sułtan irytuje tolerowanie przez Biszkek przemytu, który ma duży wpływ  na gospodarkę członków EUG .

2 kwietnia prezydent Kirgistanu poinformował, że ​​Kazachstan zezwolił mieszkańcom Kirgistanu na tranzyt w drodze do Rosji. Jest to ważna trasa dla wielu ludzi, których rodziny żyją z przekazów pieniężnych od migrantów zarobkowych. Moskwa we wrześniu 2020 rzniosła ograniczenia dla kirgiskich obywateli  wjeżdżających do Rosji, ale problem fizycznego dotarcia pozostał, biorąc pod uwagę brak dostępnego transportu.

Sytuacja pomiędzy Kirgistanem a Tadżykistanem, między którymi od dawna dochodzi do sporów granicznych, pozostaje trudna. Pod koniec marca Kamczybek Taszijew, szef kirgiskiej Służby Bezpieczeństwa, powiedział dziennikarzom, że Kirgistan powinien wymienić się terytoriami z Tadżykistanem. Zasugerował, że Tadżykistan powinien oddać Woruch, żyzną eksklawę otoczoną jednymi z najbardziej jałowych ziem w Kirgistanie, a w zamian za to dostać kawałek terytorium w regionie Batken. Spory w tej sprawie,zwykle koncentrujące się na dostępie do wody, wybuchają regularnie. Kirgiskie propozycje zostałyjednak chłodno przyjęte przez stronę tadżycką i nie złagodziły napięć w regionie przygranicznym.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium