Kirgistan: dziennikarskie śledztwo jak z biednego kraju wyprowadzono 700 mln USD

28-11-19 Promocja 0 comment

Jest to historia człowieka, który przez pięć lat wyprowadził setki milionów dolarów z Azji Środkowej i został zabity w centrum Istambułu. Niedługo przed śmiercią zdążył przekazać dokumenty ujawniające mechanizmy przy pomocy, których wywożono pieniądze. Robiono to za pomocą nielegalnej firmy przewozowej należącej do wpływowej rodziny mającej układy z kirgiskimi władzami.

Aijrekena Sajmaiti, człowiek, który ujawnił w jaki sposób w latach 2011 – 2016 z jednego z Kirgistanu wyprowadzono 700 mln USD., zginął wkrótce po przekazaniu dziennikarzom dokumentów .

Zespół złożony z dwudziestu dziennikarzy radia Azattyk (Wolność), OCCRP oraz Kloop – w ciągu kilku miesięcy sprawdzał przekazane materiały, ostatecznie udało się potwierdzić ich wiarygodność. Klan rodziny Abdykadyr płacił ogromne łapówki urzędowi celnemu Kirgistanu, który przymykał oczy na nielegalne interesy sam czerpiąc korzyści z nielegalnego biznesu.

W trakcie śledztwa, zaangażowani w nie dziennikarze byli śledzeni i dostawali groźby. Ostatecznie doszli do wniosku, że jak najszybsze opublikowanie wyników śledztwa nie tylko leży w interesie społeczeństwa, ale także zapewni im bezpieczeństwo. Śmierć ich informatora przyspieszyła pracę. Przez 10 dni dziennikarze pracowali dzień i noc, by historia, którą przekazał im zamordowany ujrzała światło dzienne.

Saimaiti wiedział tak dużo , ponieważ sam był istotnym uczestnikiem ujawnionego przez siebie mechanizmu prania brudnych pieniędzy i wyprowadzania funduszy za granicę. Ujawnione przez niego dokumenty szczegółowo pokazują jak niewielka grupa bogaciła się kosztem mieszkańców Kirgistanu. Jakie będą dalsze konsekwencje rezultatów dziennikarskiego śledztwa na razie nie wiadomo

Źródło: https://rus.azattyk.org/a/kyrgyzstan-azattyk-occrp-kloop-joint-investigation/30286836.html
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium