Kirgistan: gdzie jest Orhan Inanda?

08-06-21 Promocja 0 comment

Rejhan Inanda, żona Orhana Inandy, przewodniczącego sieci tureckich szkół Sapat, w opublikowanym w Internecie wideo, oświadczyła, że ​​jej mąż może być przetrzymywany w budynku ambasady tureckiej w Biszkeku. Dodała, że dotarły do niej informacje, iż wkrótce jej mąż ma być zmuszony do napisania wnioskuo zrzeczenie się obywatelstwa Kirgistanu, żeby umożliwić jego wywiezienie z kraju. W swoim wystąpieniu zwróciła się do kirgiskiego prezydenta Sadyra Żaparowa z prośbą o ochronę  męża.

Orhan Inandy zaginał 31 maja. Według informacji uzyskanych od jego krewnych, w pobliżu domu Inandyznaleziono jego pusty samochód z otwartymi drzwiami. 1 czerwca policja Biszkeku zaczęła poszukiwania Orhana Inandy. W 2019 roku Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego zalecInandziezatrudnienie ochroniarza, ponieważ pojawiły się informacje dotyczące  możliwego porwania go przez członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Orhan Inandy pochodzi z Turcji. Pracę w Kirgistanie rozpoczął w 1995 roku, a w 2002 roku stanął na czele sieci tureckich szkół Sapat. W 2012 roku Orhan Inandyzostał obywatelem Kirgistanu. Władze tureckie twierdzą, że założycielem sieci szkół Sapat jest Fethullah Gülen, kaznodzieja i twórca ruchu społecznego uznanego w Turcji za terrorystyczny.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium