Kirgistan: kontrowersyjna decyzja w sprawie skorumpowanego celnika

17-02-21 Promocja 0 comment

Sąd w Kirgistanie nałożył grzywnę w wysokości 3000 dolarów na byłego celnika, Raimbek Matraimow oskarżonego przez działaczy antykorupcyjnych o kradzież około 700 milionów dolarów uzyskanych z przemytu. 11 lutego 2021 r. sędzina orzekła, że Matraimow, który pod koniec 2017 r. został zwolniony ze stanowiska zastępcy szefa Służby Celnej, jest winny popełnienia przestępstw korupcyjnych. Uznała jednak, że rekompensata finansowa, którą podobno Matraimow zapłacił państwu, w znacznym stopniu  anulowała karę. W międzyczasie odblokowano  należący do Matraimowa majątek, w tym mieszkania w Biszkeku i Oszu, dom z widokiem na jezioro Issyk-Kul, luksusowy sedan Lexus 460 i wiele kont bankowych. Na rozprawie sądowej Raimbek Matraimow przyznał się do winy. W przeciwieństwie do typowych spraw o korupcję, które ciągną się w Kirgistanie tygodniami lub miesiącami, postępowanie sądowe przeciwko Matraimowowi trwało 50 minut.

Orzeczenie sądu  wywołało głęboką konsternację opinii publicznej. Werdykt może szokować, ale nie jest wielkim zaskoczeniem. Aresztowanie byłego celnika w październiku ubiegłego roku było działaniem fasadowym. Uznano wtedy, że jego zakulisowe wpływy na krajową elitą polityczną będą wystarczające, by zdołał uniknąć poważnych konsekwencji. Sadyr Żaparow, który zaledwie kilka dni przed aresztowaniem Matraimowa na fali protestów awansował na stanowiska pełniącego obowiązki premiera i prezydenta, musiał wykonać ruch symboliczny, aby uwiarygodnić swoje deklaracje dotyczące walki z korupcja. Miało to po części zasygnalizować odejście nowego przywódcy od strategii obalonego prezydenta Sooronbaja Żeenbekowa, który mimo dobrze udokumentowanych śledztw dziennikarskich unikał zajęcia się sprawą Matraimowa.

Wyrok sądu w Biszkeku oznacza, że ​​Matraimow może w dającej się przewidzieć przyszłości kontynuować swoje interesy bez obawy  dalszych  kłopotów prawnych. Orzeczenie sugeruje również, że koszty praktyk korupcyjnych  dla zamieszanych w nie osób są dosyć niskie.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium