Kirgistan ogłasza upadłość

10-07-18 Promocja 0 comment

Władze Kirgistanu zaproponowały obywatelom kraju “zrzutkę, by  “wspólnymi siłami spłacić dług kraju”, który obecnie wynosi 4,4 mld USD. Z taką inicjatywą wystąpił premier  Muchammedkalyj Abylgazijew. Rząd poinformował o założeniu dwóch kont bakowych: jednego – dla środków uzyskanych w wyniku walki z korupcją ; i drugiego  – dla wszystkich chętnych, którzy chcą pomóc swojej ojczyźnie. Innymi słowy kraj de-facto głosił upadłość.

Zgodnie z obliczeniami niektórych ekspertów,  zadłużenie Kirgistanu wynosi 800 USD na głowę mieszkańca  (wraz z niemowlętami). Wiadomo, że nie wszyscy są gotowi na hojny gest: zwłaszcza w warunkach ubożejącego społeczeństwa , masowego bezrobocia oraz wymuszonej migracji zarobkowej.

Ponadto wielu zastanawia się , “dlaczego kradli oni (władze), a płacić mamy my (naród)?” Wszyscy zadają to samo pytanie –  czy warto ufać państwu, które nie jest w stanie kontrolować  własnych wydatków budżetowych.

Prezydent Kirgistanu Sooronbaj Żeenbiekow spodziewa się wiele po zwrocie środków, które utracono przez korupcję: zainspirowany doświadczeniem armeńskiego premiera Nikolaja Paszyniana, starającego się obecnie uzyskać w ten sposób dodatkowe fundusze. W Kirgistanie zostało wydane polecenie skontrolowania  wszystkich wydatków urzędników, oraz zbadanie schematów korupcyjnych grupowych i indywidualnych.

Źródło: www.ng.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium