Kirgistan przed wyborami

19-09-20 Promocja 0 comment

W Kirgistanie pojawiły się doniesienia, że na nauczycieli w południowej części kraju jest wywierany nacisk ze strony ich kierownictwa, w celu wymuszenia do głosowania na  partię wspieraną  przez wpływowego, ale podejrzanego polityka.

Na głosowej wiadomości na WhatsApp, która krążyła w mediach społecznościowych w tym tygodniu, słychać było  głos osoby, będącej  rzekomo szefową wydziału edukacyjnego okręgu Kara-Suu w regionie Osz. Osoba grozi nauczycielom  obniżeniem pensji lub zwolnieniem z pracy, jeśli nie zastosują się do żądań. Ma to być  Gulam Maszrapowa, która kandyduje w wyborach parlamentarnych z ramienia partii Mekenim Kirgistan. Maszrapowa powiedziała, że ​​spotkała się z wyborcami w szkole, ale zaprzeczyła jakoby wykorzystywała swoje stanowisko do zmuszenia kogokolwiek do oddania głosu na jej partię.

Policja w Oszu, stolicy regionu, podobno wszczęła dochodzenie w tej  sprawie rozpoczynając  przesłuchania nauczycieli wymienionych w nagraniu. Zaplanowana jest również analiza głosu.

Mekenim Kirgistan jest znana jako „partia Matraimowych”, rodziny na czele której stoi Raimbek Matraimow, były zastępca naczelnika urzędu celnego. Zdaniem części ekspertów jest on bardziej wpływowy  niż Sooronbaj Dżeenbekow, prezydent kraju. Powszechnie wiadomo, że, mimo , iż jest to stosunkowa nowa partia, osiągnie ona bardzo dobre wyniki w wyborach parlamentarnych, mających odbyć się  4 października.

Zaistniała sytuacja może się wydawać żenująca, ale zmuszanie nauczycieli i wykładowców do głosowania na konkretne ugrupowanie jest w Kirgistanie  zjawiskiem powszechnym.

Na początku września br., partia Birimdik, zorganizowała wiece wyborcze na południu kraju, w których udział wzięli przeważnie nauczyciele i funkcjonariusze publiczni. Niektórzy z nich skarżyli się później, że zostali zmuszeni do uczestnictwa w spotkaniu odbywającym w zamkniętym i zatłoczonym pomieszczeniu.  Na liście partyjnej Birimdik znajduje się młodszy brat prezydenta Kirgistanu, Asylbek Dżeenbekow.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium