Kirgistan wybrał nowego prezydenta

12-01-21 Promocja 0 comment

Po opracowaniu danych z 96,4% komisji wyborczych Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że SadyrŻaparow zdobył 79,18% głosów . Na drugim miejscu znalazł się Adachan Madumarow z wynikiem 6,7% głosów. Pozostali kandydaci na prezydenta otrzymali mniej niż 3% głosów, a 1,34% obywateli zagłosowało przeciwko wszystkim. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone do 24 stycznia.

Kirgiscy wyborscy opowiedzieli się także za prezydencką formą rządów.  W oparciu o dane z 95,96% komisji taką opcję zaakceptowało 81,2% głosujących w referendum. Frekwencja w wyborach i referendum wyniosła nieco ponad 33%.

W międzyczasie Sadyr Żaparow przeprowadził już konferencję prasową, podczas której mówił o swoich planach jako głowy państwa. Z jego wypowiedzi wynika, że ​​wybory parlamentarne w kraju dobędą się w majutego roku. Żaparow również poinformował, iż do momentu przyjęcia nowej Konstytucji, przez najbliższe dwa miesiące, kraj będzie funkcjonował według obecnie obowiązującej Ustawy Zasadniczej. Po upływie tego terminu w Kirgistanie zmieni się ustrój polityczny. Według Żaparowa, wszystkie zmiany zostanązakończone do 1 czerwca br. Polityk zapewnił też, iż nie pozwoli „ani przyjaciołom, ani kierowcom, ani krewnym ingerować w zarządzanie krajem”. Obiecał równieżwyprowadzić Kirgistan z kryzysu za 2-3 lata. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy o polityzagraniczną, Sadyr Żaparow zaznaczył, że głównym partnerem strategicznym Kirgistanu jest i pozostanie Rosja.

Po ogłoszeniu wyników zwolennicy Żaparowa nie świętowali jego zwycięstwa na ulicach Biszkeku. Na centralnym placu stolicy Kirgistanu słychać było głośną muzykę, ale sprzęt nagłaśniający został szybko usunięty. W centrum miasta nie było ani masowych uroczystości ani akcji protestacyjnych.

Źródło: Fergana News

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium