Kirgistan: zatrzymanie działaczki politycznej

14-09-21 Promocja 0 comment

10 września w Oszu, na południu Kirgistanu, policja zatrzymała Orazajim Narmatową, członkinię kirgiskiej partii politycznej Butun. Działaczka jest oskarżana o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym, etnicznym, narodowym ireligijnym. W jej sprawie zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze. Normatowa została przewieziona do Biszkeku w celu przeprowadzenia czynności śledczych. Przeszukano także jej dom w Oszu.

Orazajim Narmatowa głośno krytykuje prezydenta SadyraŻaparowa. Na spotkaniach z kirgiskimi migrantami zarobkowymi w Rosji oskarża go o bezczynność i nepotyzm. Według służby prasowej MSW Kirgistanu Narmatowa na spotkaniach, a także w publikacjach w Internecie nieustannie bezpodstawnie krytykuje kierownictwo polityczne kraju, wzywa do destabilizacji sytuacji społeczno-politycznej „w celu zwiększenia potencjału protestacyjnego” wśród Kirgizów, w tym migrantów zarobkowych. Zdaniem resortu spraw wewnętrznych działalność aktywistki wywołuje „negatywne emocje wśród mieszkańców kraju”, skłaniając do „regionalnej wrogości i brutalnego przejęcia władzy”.

Kierownictwo partii Butun nazwało zatrzymanie swojej działaczki uderzeniem w wolność słowa i uznało je za prześladowanie polityczne. Zwolennicy Narmatowejzorganizowali protest przed budynkiem okręgowej komendy policji w Oszu, domagając się jej uwolnienia. W obronie działaczki wypowiedziało się także wielu kirgiskich polityków oraz osób publicznych.

27-letnia Orozajim Narmatowa pochodzi z okręgu Uzgen w regionie Osz. W 2014 roku wstąpiła do partii Mekenczilkierowanej przez Sadyra Żaparowa, później została jej współprzewodniczącą. Narmatova opuściła partię w 2017 roku, ponieważ część jej liderów poparła SooronbajaŻeenbekowa w wyborach prezydenckich. Po opuszczeniu Mekenczil działaczka dołączyła do kirgiskiej partii Butun, opozycyjnego polityka Adachana Madumarowa. Z listy tej partii wystartowała w wyborach parlamentarnych w październiku 2020 roku. Narmatowa jest bardzo popularna w kirgiskich mediach społecznościowych, jej audycje na tematy polityczne zyskały tysiące wyświetleń.

Po wydarzeniach październikowych działaczka rozczarowała się działaniami Sadyra Żaparowa, zwłaszcza potępiła uwolnienie Raimbeka Matraimowa. Narmatowa powiedziała, że ​​Żaparow zdradził idee, z powodu których ona oraz inni młodzi aktywiści kiedyś go wspierali. Skrytykowała również  pospieszną reformę konstytucyjną.

W Moskwie Narmatowa organizowała spotkania z rodakamiomawiając z nimi bieżącą sytuację w Kirgistanie. Często krytykowała Żaparowa oraz szefa Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego (GKNB) KamczybekaTaszijewa.

Źródło: Fergena Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium