Kolejny krok Mołdawii w stronę „integracji eurazjatyckiej”

30-11-19 Promocja 0 comment

Prorosyjskie władzy Mołdawii zdecydowały o przystąpieniu kraju do Eurazjatyckiego Banku Rozwoju. Poinformowała o tym 29 listopada Elena Gorelova, doradca mołdawskiego prezydenta ds. gospodarczych.

„Kierownictwo Republiki Mołdowy, reprezentowane przez prezydenta, przewodniczącego parlamentu i premiera, podjęło oficjalną decyzję, o dołączeniu Mołdawii do Eurazjatyckiego Banku Rozwoju” – powiedziała Gorelova podczas  swego wystąpienia w Moskwie na XIV międzynarodowej konferencji „Eurazjatycka Integracja Gospodarcza”.

Eurazjatycki Bank Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa powołana przez Rosję i Kazachstan w styczniu 2006 roku. Dotychczas państwami członkowskimi banku, prócz krajów założycielskich są Armenia, Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan.

Tymczasem minister finansów Węgier Mihály Varga, po rozmowach z kierownictwem banku, poinformował, że Węgry również gotowe na rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa w Eurazjatyckim Bank Rozwoju w 2020 roku.

Przypomnijmy, że po dziesięcioletniej przerwie w Mołdawii władzę objęło ugrupowanie prorosyjskie –  Partia Socjalistów, którego mniejszościowy rządu został powołany 14 listopada. Premier Ion Chicu z pierwszą wizytą zagraniczną udał się do Moskwy, skąd „przywiózł” zniżkę na sprowadzany do kraju rosyjski gaz. Następnie zapowiedział możliwość „przerwy” we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz wszczęcie z Moskwą rozmów na temat udzielenia pożyczki w wysokości 500 mln USD.

Źródło: Infotag

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium