Komisja Wenecka: Rozwiązanie parlamentu Mołdawii było niezgodne z prawem

22-06-19 Promocja 0 comment

Komisja Wenecka przy Radzie Europy uznała za bezzasadne rozwiązanie parlamentu Mołdawii oraz stwierdziła, że Trybunał Konstytucyjny Mołdawii nie zachował należytej procedury przy podejmowaniu decyzji. Napisano o tym w orzeczeniu komisji, opublikowanym 21 czerwca w odpowiedzi na apel sekretarza generalnego Rady Europy. 

 „Eksperci z zakresu prawa konstytucyjnego Komisji Weneckiej ustalili, że do rozwiązania parlamentu Mołdawii 7 lub 8 czerwca 2019 r. nie było podstaw” – czytamy w komunikacie. Ponadto komisja uważa, że Trybunał Konstytucyjny Mołdawii nie uwzględnił  przy podejmowaniu decyzji, ani swoich własnych procedur, ani zasady równości stron w postępowaniu dot. niedawnego kryzysu politycznego. 

Przypomnijmy, że 8 czerwca kontrolowany przez Partię Demokratyczną oligarchy Vlada Plahotniuca, Trybunał Konstytucyjny wydał w trybie pilnym orzeczenie, w którym stwierdził, że termin powołania nowej rządzącej koalicji upłynął 7 czerwca, i  prezydent jest zobowiązany rozwiązać parlament oraz rozpisać przedterminowe wybory. Jednak deputowani z ramienia prorosyjskiej Partii Socjalistycznej i prozachodniego bloku ACUM zebrali się w gmachu parlamentu wraz z prezydentem Igorem Dodonem i około południa podpisali umowę koalicyjną, zgodnie z którą socjalistka Zinaida Greceaniimiała objąć stanowisko przewodniczącej parlamentu, a współprzewodnicząca ACUM Maia Sandu – szefowej rządu. 

 W odpowiedź Trybunał Konstytucyjny uznał głosowania w parlamencie za niezgodne z ustawą zasadniczą, podobnie jak i wszystkie następne decyzję przyjęte przez deputowanych. W ciągu tygodnia w Kiszyniowie zasiadły dwa rządy: Maii Sandu oraz Pavela Filipa. Jednak to rząd Partii Socjalistycznej i ACUM został uznany przez Radę Europy, UE oraz szereg krajów zachodnich, w tym Polskę, a także Rosję. 

 14 czerwca Partia Demokratyczna Mołdawii (PDM) zrezygnowała z rządów „w celu uniknięcia kryzysu politycznego”, a jej przywódca Vlad Plahotniuc uciekł z kraju przez samozwańczą Republikę Naddniestrza do Odessy, 15 czerwca oligarcha wyleciał samolotem z Kijowa do Londynu. 

Źródło: Newmaker.md 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium