Konferencja „Dziedzictwo Solidarności i ruch dysydencki w b. ZSRR” w Tbilisi

19-06-19 Promocja 0 comment

W 30. rocznicę przemian 1989 r. w Polsce, w dniach 10-11 czerwca 2019 r. w Tbilisi odbyła się międzynarodowa konferencja „Dziedzictwo Solidarności i ruch dysydencki w b. ZSRR”. Konferencja, która miała miejsce w Punkcie Informacyjnym NATO i UE w stolicy Gruzji, została zorganizowana przez Ambasadę RP w Tbilisi oraz Instytut Polski w Tbilisi.

Tbilisi stało się miejscem spotkania dawnych działaczy polskiej opozycji  z dysydentami z krajów byłego Związku Radzieckiego. Konferencja miała na celu upamiętnienie roli Solidarności jako pierwszego niezależnego, legalnego związku zawodowego w komunistycznej Polsce oraz podkreślenie wpływu Solidarności na ruchy dysydenckie w byłych krajach związkowych.

W konferencji wzięli udział polscy dysydenci związani m.in. z NSZZ Solidarność, niezależnym ugrupowaniem Wolność i Pokój, Pomarańczową Alternatywą, a także badacze i dysydenci z Gruzji, Armenii, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Rosji i Niemiec. Wydarzenie otworzył Ambasador RP w Tbilisi Mariusz Maszkiewicz oraz wiceminister spraw zagranicznych Gruzji Lasza Darsalia.

Swoje referaty na konferencji wygłosili zaproszeni wykładowcy ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego: prof. John Micgiel (UW, Columbia University), Aleksandra Gryźlak oraz dr Rigels Halili. Prof. John Micgiel wygłosił referat pt. „Wsparcie USA dla demokratycznej opozycji podczas stanu wojennego w Polsce”. Aleksandra Gryźlak opowiedziała o gruzińskim samizdacie w latach 70-ch oraz w imieniu dyr. Jana Malickiego wygłosiła referat poświęcony polskim podziemnym gazetom i czasopismom sowietologicznym. Dr Rigels Halili wygłosił natomiast referat pt.„Dysydenccy i antykomunistyczni działacze w komunistycznych Bałkanach”.

W trakcie konferencji szczególną uwagę poświęcono gruzińskim dysydentom. O antykomunistycznej walce i gruzińskich działaczach niepodległościowych opowiedzieli m.in. Lewan Berdzeniszwili, Tamar Czcheidze i Nana Kakabadze.

/zdjęcia dzięki uprzejmości Ambasady RP w Tbilis/

Zdjęcia: Ambasada RP w Tbilisi