Kongres USA żąda od Azerbejdżanu uwolnienia ormiańskich jeńców

25-09-21 Promocja 0 comment

Izba Reprezentantów USA żąda od Azerbejdżanu natychmiastowego uwolnienia wszystkich ormiańskich wojskowych i cywilów pozostających w niewoli od zakończenia drugiej wojny o Karabach. Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt dokumentu zaproponowany przez kongresmenów Adama Schiffa, Tony’ego Cardenasa i Brada Shermana.

W dokumencie tym stwierdzono, że wszyscy ormiańscy więźniowie nadal przetrzymywani w Azerbejdżanie powinni zostać wypuszczeni zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego i konwencji genewskiej.

„Pomimo zobowiązań wynikających z Konwencji Genewskiej i oświadczenia z 9 listopada [dokument o zaprzestaniu działań wojennych w Karabachu podpisany przez liderów Armenii, Azerbejdżanu i Rosji], rząd Azerbejdżanu nadal przetrzymuje około 200 ormiańskich jeńców wojennych i innych zatrzymanych, zmieniając ich status, aby usprawiedliwić ich niewolę” – napisano w dokumencie opublikowanym na stronie Izby Reprezentantów.

Autorzy projektu ustawy domagają się również, aby administracja Bidena przeprowadziła śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez Azerbejdżan podczas wojny w Karabachu jesienią 2020 roku.

W dokumencie stwierdza się, że 27 września 2020 r. Azerbejdżan przy wsparciu Turcji i zagranicznych formacji zbrojnych rozpoczął ofensywę wojskową przeciwko Górskiemu Karabachowi. W wyniku tego zginęły tysiące ludzi, a dziesiątki tysięcy etnicznych Ormian zostało przesiedlonych.

Autorzy projektu ustawy domagają się zbadania zbrodni wojennych popełnionych przez Azerbejdżan podczas 44 dni działań zbrojnych w Karabachu. Chodzi o stosowaniezakazanej broni (biały fosfor, bomby kasetowe) przeciwko ludności cywilnej.

Ponadto kongresmeni domagają się przeprowadzenia dochodzenia w sprawie wykorzystania amerykańskiej technologii w dronach produkcji tureckiej. Dotyczy to tureckich Bayraktarów, które, zgodnie z dokumentem, zostały użyte do ostrzeliwania cywilnych osiedli.

Sekretarz obrony USA jest zobowiązany do przedstawienia sprawozdania z wyników tych dochodzeń odpowiednim komisjom Kongresu w ciągu 180 dni od wejścia w życie ustawy.

Źródło: jam-news.net

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium