Koronawirus: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

24-03-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 54 przypadki zarażenia koronawirusem.

21 marca na wniosek rządu prezydent Salome Zurabiszwili ogłosiła wprowadzenie na terenie całego kraju stanu wyjątkowego, który ma potrwać do 21 kwietnia 2020 roku. Prezydent wydała również dekret ograniczający szereg praw zagwarantowanych w Konstytucji, w tym swobodę przemieszczania się, swobodę zgromadzeń i dostępu do usług publicznych.

We współczesnej historii Gruzji stan wyjątkowy został wprowadzony po raz trzeci. Pierwszy raz miało to miejsce za czasów prezydenta Eduarda Szewardnadzego, który wprowadził stan wyjątkowy podczas rewolucji róż w 2003 roku. Drugi raz stan wyjątkowy zarządził prezydent Micheil Saakaszwili masowych protestów antyrządowych w 2007 roku.

W czasie obecnego stanu wyjątkowego granice powietrzne, lądowe i morskie Gruzji będą zamknięte. Nie będzie to dotyczyć transportu towarów oraz obywateli powracających do kraju. Loty specjalne zostaną zrealizowane przez linie lotnicze Georgian Airways (lot Tbilisi – Warszawa – Tbilisi zaplanowany jest na 3 kwietnia). Obywatele Gruzji przebywający w Armenii i Azerbejdżanie będą mogli wjechać tylko przez przejścia graniczne Sadachlo i Czerwony Most. Organizacja powrotu będzie odbywać się etapami ze względu na konieczność przygotowania stref kwarantanny. Osoby, które naruszą kwarantannę lub samoizolację będą musiały zapłacić grzywnę w wysokości 3 tys. lari (osoby fizyczne) bądź 15 tys. lari (osoby prawne).

W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, w tym zakaz organizacji ślubów i nabożeństw żałobnych. Podobne ograniczenie dotyczy liczby osób wpuszczanych do obiektów publicznych (od 20 marca w kraju zamknięte są wszystkie obiekty handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, stacji benzynowych, urzędów pocztowych i banków).

Jak się okazało, zakaz zgromadzeń nie objął jednak praktyk religijnych i w niedzielę w gruzińskich kościołach odbyły się regularne nabożeństwa, które zgromadziły tłumy. Duchowni zalecali jedynie wiernym zachowanie 1-metrowej odległości. Gruziński Kościół Prawosławny kategorycznie odmówił zmiany rytuału udzielania komunii i wino podawane było zebranym z jednej łyżki. Przed nabożeństwem ikony zostały zdezynfekowane, jednak później wierni mogli swobodnie składać na nich pocałunki.

Na obecnym etapie nie przewiduje się wprowadzenia godziny policyjnej oraz powszechnej kwarantanny. Zapowiedziano również, że nie zostanie wstrzymana realizacja  projektów infrastrukturalnych,  produkcja i budownictwo .

22 marca władze Gruzji ogłosiły ścisłą kwarantannę w regionach Marneuli i Bolnisi. Powodem było potwierdzenie koronawirusa u mającej kontakt z prawie setką osób mieszkanki Marneuli.

W czasie obowiązywania kwarantanny wjazd i wyjazd z gmin jest zabroniony, wszystkie drogi są obstawione przez wojsko. Na terenie gmin zawieszono transport publiczny, a mieszkańcy mogą wychodzić jedynie do aptek i sklepów. Powołany został specjalny zespół, który będzie dostarczać niezbędne produkty do odizolowanych regionów oraz przewozić wyprodukowane tam produkty rolne poza granice gmin. Każdego dnia mieszkańcy obu regionów będą badani przez miejscowych lekarzy na obecność koronawirusa.

24 marca w całym kraju został zawieszony międzymiastowy transport publiczny. Decyzja obejmuje autobusy, marszrutki oraz kolej. Ograniczenie nie dotyczy przewozu towarów i pojazdów prywatnych.

Rząd wprowadził też zasady dotyczące pracy taksówek. Zgodnie z decyzją władz podczas przewozu pasażerów okna samochodów powinny być otwarte. Taksówkarze mogą przewozić jednocześnie tylko dwóch pasażerów na tylnym siedzeniu, nikt nie może siedzieć obok kierowcy.

 ARMENIA

W Armenii potwierdzono 194 przypadki zarażenia koronawirusem. Premier Nikol Paszynian poinformował, że większość chorych pochodzi z  miasta Wagarszapat i jest związana  z jedną z erywańskich fabryk.

Paszynian zapowiedział, że w celu uniknięcia zakażenia wirusem osób starszych, państwo zadba o dostarczanie obywatelom do domów emerytur, które dotychczas były wypłacane na poczcie.

Armeński rząd pracuje również nad pakietem pomocy gospodarczej, która ma na celu między innymi wsparcie przedsiębiorstw i zmniejszenie ryzyka ich likwidacji. Premier zapowiedział także wsparcie dla projektów rozwoju rolnictwa, które w dobie pandemii jest dla kraju kluczowym sektorem.

23 marca Zgromadzenie Narodowe Armenii przyjęło projekt ustawy przewidującej odpowiedzialność administracyjną i karną dla osób naruszających zasady kwarantanny, samoizolacji lub innych ograniczeń swobody przemieszczania się podczas stanu wyjątkowego. Kary pieniężne będą wynosić od 20,4 mln do 47,6 mln dramów (od 41 000 do 97 000 dolarów).

Obywatelom grozić będzie również kara pozbawienia wolności nawet do 4 lat więzienia (w sytuacji, gdy naruszenie kwarantanny przyczyni się do czyjejś śmierci).

Erewań wprowadził kolejne ograniczenia i zamknął granice powietrzne łącznie dla 41 państw.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 72 przypadki zarażenia koronawirusem.

Władze Azerbejdżanu ogłosiły zamknięcie na miesiąc dużych centrów handlowych. W obiektach czynne będą jedynie sklepy spożywcze oraz apteki.

Prezydent Ilham Alijew przeznaczył miliard manatów (około 600 mln dolarów) na złagodzenie negatywnego wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę Azerbejdżanu.

Jak podają azerskie media, członek opozycyjnej partii Ludowy Front Azerbejdżanu Anar Melikow został skazany na 10 dni aresztu administracyjnego pod zarzutem naruszenia zasad kwarantanny. Nie ma informacji, jakie przepisy złamał Melikow, wiadomo jednak, że tuż przed aresztem na swojej stronie na portalu Facebook opozycjonista skrytykował warunki panujące w szpitalu, do którego trafiają osoby objęte kwarantanną.

Kara za naruszenie higieny i kwarantanny została wprowadzona w Azerbejdżanie 17 marca. Prawo przewiduje głównie kary pieniężne, jednak „w niektórych przypadkach, biorąc pod uwagę tożsamość osoby, która popełniła naruszenie, będzie stosowany areszt na okres jednego miesiąca”, a jeżeli czyn pociąga za sobą poważne konsekwencje kara może wydłużyć się nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, jam-news.net

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium