Koronawirus: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

28-03-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 81 przypadków zarażenia koronawirusem. 

26 marca Gruzja zaczęła stosować ekspresowe testy na obecność koronawirusa, które pozwalają na uzyskanie wyniku w ciągu półtorej godziny. W pierwszej kolejności z pomocą testów przebadani zostaną mieszkańcy gmin Marneuli i Bolnisi, które ogłoszono strefą wysokiego ryzyka i objęto kwarantanną. Pierwsza partia 1000 testów to prezent od Chin. W najbliższych dniach spodziewane jest dostarczenie kolejnych 215 tys. testów, za które gruziński rząd zapłaci 1 mln 182 tys. dolarów chińskiej firmie Shenzhen BioeasyBiotechnology.

W kraju uruchomiona zostanie specjalna infolinia dzięki, której osoby podejrzewające u siebie objawy zarażenia koronawirusem będą mogły uzyskać specjalistyczną poradę medyczną przez telefon (dotychczas można było dzwonić pod numer 112 oraz na infolinię Centrum Kontroli Chorób). Gruzińscy epidemiolodzy zgadzają się z opinią, że pacjenci z łagodnym przebiegiem choroby mogą być leczeni w domu.

Skandalem zakończyła się akcja charytatywna opozycji w Zugdidi. Młodzi działacze i przedstawiciele partii Zjednoczony Ruch Narodowy rozdawali na centralnym placu miasta bezpłatne zestawy środków ochronnych: maski medyczne, środki dezynfekujące i rękawice. Wkrótce po rozpoczęciu, akcja zgromadziła setkę osób, które nie przestrzegały podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie zachowywały bezpiecznej odległości, naruszając rządowy zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób. Spotkało się to z falą krytyki, akcja została przerwana, a organizatorzy dostali grzywnę  w wysokości 15 tys. lari. 

W czwartek arcybiskup Iakob Iakobaszwili przeleciał helikopterem nad Tbilisi i pobłogosławił miasto ikoną Matki Boskiej. Jak poinformował Patriarchat Gruzji, w niedalekiej przyszłości planowane jest błogosławieństwo całego kraju.

Podczas mszy duchowni nawołują wiernych do zachowywania bezpiecznego dystansu oraz do przebywania głównie przed kościołem, Patriarchat nie zamierza jednak odstąpić od tradycji i komunia nadal podawana jest przy pomocy jednej łyżki.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 329 przypadków zarażenia koronawirusem.

Od momentu ogłoszenia w Armenii stanu wyjątkowego rząd nałożył ograniczenia na media – w celu zapobieżeniu panice dozwolone było jedynie podawanie  oficjalnychinformacji na temat sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Decyzja ta została ostro skrytykowana przez dziennikarzy i wywołała duży sprzeciw, co wpłynęło na decyzję władz o cofnięciu ograniczeń i przyznaniu mediom swobody działania. Obecnie dziennikarze będą musieli stosować się jedynie do kilku wytycznych. Jeżeli materiał dotyczyć będzie osób poddanych kwarantannie lub samoizolacji, a także chorych i podejmowanych środkach antyepidemiologicznych, konieczne będzie odwoływanie się do informacji podanych przez komendanturę i publikowanie komunikatów w całości. Ponadto, w przypadku zdementowania danej informacji przez komendanturę konieczne będzie opublikowanie sprostowania w ciągu dwóch godzin. Za nieprzestrzeganie zasad grozić będzie grzywna.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 122 przypadki zarażenia koronawirusem.

Jeden z przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Roger Gale, nazwał wykorzystanie przez władze Azerbejdżanu pandemii koronawirusa do walki z opozycją haniebną próbą  tłumienia wolności, stwierdzając, że w kraju rozpoczęła się nowa fala represji. Jest to reakcja na doniesienia azerbejdżańskiej opozycji o aresztowaniach i prześladowaniach ze strony władzy po ostatnim przemówieniu prezydenta Ilhama Alijewa, który nazwał swoich przeciwników politycznych piątą kolumną. W ostatnich dniach członek Ludowego Frontu Azerbejdżanu Anar Melikow został skazany na 10 dni aresztu administracyjnego pod zarzutem naruszenia zasad kwarantanny.

Jednocześnie z powodu epidemii koronawirusa władze Azerbejdżanu ogłosiły przedterminowe zwolnienie 200 więźniów. Miejscowa organizacja praw człowieka poinformowała, że wśród uwolnionych nie ma więźniów politycznych. 

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, jam-news.net

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium