Kosowo: partia byłego premiera wygrała wybory parlamentarne

17-02-21 Promocja 0 comment

Vetëvendosje (Samookreślenie), centro-lewicowa partia byłego premiera  Albina Kurti, odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 14 lutego. Przedstawiająca w kampanii wyborczej walkę z korupcją, jako swój główny cel partia dostała prawie 50% głosów.

Demokratyczną Partię Kosowa (PDK)  poparło 17% wyborców, natomiast  Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) zajęła trzecie miejsce ze słabym wynikiem 13%. Obecny premier Avdullah Hoti, lider LDK, uznał porażkę i zapewnił, że zrobi wszystko, by spokojnie przekazać władzę.

Są to już drugie wybory parlamentarne zorganizowane w Kosowie  w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Jesienią 2019 najwięcej głosów dostały  Vetëvendosje i LDK. Po wielu tygodniach  negocjacji, partie  stworzyły koalicję rządzącą, a Kurti został mianowany premierem. Na tym stanowisku utrzymał się jednak tylko dwa miesiąca, gdyż jego rząd dostał wotum nieufności, z powodu rzekomej niezdolności do radzenie sobie z początkiem pandemii. Sam Kurti twierdził, że został usunięty pod presją USA, które były zainteresowane szybkim zawarciem porozumienia z Serbią.

Obecne  przedterminowe wybory są rezultatem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w grudniu 2020 uznał powołanie rządu  Avdullaha Hotiego za niezgodne z konstytucją

Zdaniem ekspertów priorytetem nowego rządu stanie się, zapowiadana podczas kampanii, walka z korupcją i reformy gospodarcze, natomiast polityka zagraniczna, w tym relacje z Serbią mogą zejść na dalszy plan

Źródło:   emerging-europe.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium