Kosowo: Serbia i Bośnia oburzone nowymi cłami

08-11-18 Promocja 0 comment

Rząd Kosowa wprowadził we wtorek cła  na wszystkie towary produkowane w Serbii oraz  Bośni i Hercegowinie, w odwecie za „negatywne zachowanie” tych państw wobec Kosowa. Cła nie dotyczą tylko towarów międzynarodowych marek.

Astrit Panxha, szef Klubu Przemysłowego Kosowa uważa decyzję  rządu za słuszną,   ponieważ jego zdaniem, Serbia i BiH stosują   dumping w celu przejęcia  lokalnego rynku. Zdaniem Panxahy, kosowskie firmy nie mogą eksportować towarów ani  prowadzić biznesu w Serbii, bo nie są tam uznawane. Z kolej  kosowskie firmy transportowe muszą rejestrować się Novi Pazarze na południu Serbii lub Macedonii, aby móc przejechać tranzytem przez Serbię.

“Jest jeszcze wielu przyczyn ekonomicznych uzasadniających wprowadzenie taryf celnych,  poczynając od sektora energetycznego, a kończąc  na różnych utrudnieniach dla  kosowskich producentów”, napisał na Facebooku Astrit Panxha.

Mirko Sarović, minister handlu i stosunków gospodarczych BiH, potępił decyzję rządu w Prisztinie, wprowadzającą  10 procentowe cła na towary z Serbii i Bośni.

„Choć nie znamy jeszcze szczegółów, jest to bezprecedensowa decyzja państwa należącego do  Porozumienia o Wolnym Handlu Europy Środkowej  (CEFTA).” Minister dodał, że  BiH przekazała swoje stanowisko  Komisji Europejskiej i zapowiedziała możliwość opuszczenia CEFTA na kolejnym posiedzeniu tej organizacji. Przypominamy, że BiH jest jedynym byłym państwem  jugosłowiańskim, oprócz Serbii, które nie uznaje niepodległość Kosowa.

Z kolei szef serbskiego Biura ds. Kosowa Marko Djurić oskarżył Prisztinę o utrudnianie, prowadzonego przy pośrednictwie UE,  dialogu z Belgradem nt  statusu Kosowa. Tego samego zdania jest minister spraw zagranicznych Serbii, Ivica Dacić, który jednak zapewnił , że Serbia będzie próbowała nadal prowadzić rozmowy z Kosowem.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej, Maja Kocijancic, wezwała kosowski rząd do wycofania się z nowej polityki celnej, która szkodzi współpracy regionalnej i stanowi wyraźnym naruszenie  zobowiązań podjętych a ramach  CEFTA.

Źródło: BalkanInsight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium