Kraje bałtyckie omawiają bezpieczeństwo i sprzeciwiają się sankcjom UE wobec Polski

13-03-18 Promocja 0 comment

W Wilnie w piątek, 9 marca, w ramach konsultacji premierów  krajów bałtyckich spotkali się szefowie rządów Łotwy, Litwy i Estonii. Agendę narzuciło Wilno, stawiając akcent na wzmocnieniu bezpieczeństwa regionalnego oraz współpracę w ramach projektów infrastrukturalnych.

Po południu do premierów trzech krajów bałtyckich dołączył polski premier Mateusz Morawiecki i rozmowy potoczyły się wokół ochrony wspólnych interesów w ramach Unii Europejskiej.

Premierzy Łotwy, Litwy i Estonii stwierdzili, że są przeciwni stosowaniu przez UE sankcji wobec Polski, w związku z reformą sądownictwa.

„Rozumiemy pragnienie strony polskiej i potrzebę przeprowadzenia reformy sądownictwa, a jeżeli dojdzie do próby zastosowania środków przeciwko Warszawie, Litwa wesprze Rzeczpospolitą Polskę” – powiedział dziennikarzom szef litewskiego rządu Saulius Skvernelis.

„Nie chcemy żadnych sankcji nakładanych na Polskę” – zgodził się z nim łotewski premier Māris Kučinskis.

Estoński premier Jüri Ratas zauważył, że kwestia ograniczenia prawa głosu Polski na posiedzeniach UE „nie może być nawet  rozpatrywana”. „Nie możemy dopuścić, by sprawy zaszły  tak daleko, ponieważ dzięki dialogowi wypracowujemy wspólne stanowisko w UE” – powiedział premier Estonii.

Od 1994 roku rządy państw bałtyckich współpracują w formacie Rady Ministrów Litwy, Łotwy i Estonii. W tym roku praca Rady  jest kierowana przez Litwę.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium