Kraje bałtyckie solidarnie protestują przeciwko rosyjskim obchodom „wyzwolenia” ich stolic przez ZSRS

13-07-19 Promocja 0 comment

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że w przeddzień 75. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej” „wyzwolenie różnych miast ówczesnego ZSRR i Europy Wschodniej będzie uczczoneświątecznymi salutami.

W 2019 r. będzie miało miejsce 11 salutów na cześć wyzwolenia Odessy, Sewastopola, Mińska, Wilna, Brześcia, Kowna, Kiszyniowa, Bukaresztu, Tallina, Rygi i Belgradu.

Kolejne sześć rozbrzmi w 2020 r. w rocznicę wyzwolenia Warszawy, Budapesztu, Bratysławy, Wiednia, Pragi, a także przypominając atak na Berlin. Za każdym razem dywizja Zachodniego Okręgu Wojskowego wystrzeli 12 salw dokładnie o godzinie 22:00 czasu moskiewskiego.

Salut upamiętniający „:wyzwolenie” Wilna zabrzmi w najbliższą sobotę, 13 lipca; Kowna 1 sierpnia, Tallina 22 września, i Rygi 13 października.

Kraje bałtyckie solidarnie wyraziły protest przeciwko organizacji takich imprez przez rosyjskie MON.

Ambasador Rosji na Litwie 11 lipca otrzymał protest z rąk litewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W dokumencie podkreślono, że sowiecka okupacja nie przyniosła Litwie wolności. „To cyniczny krok i prowokacja w przeddzień 80. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow i jego tajnych protokołów, które stworzyły warunki wstępne do rozpoczęcia II wojny światowej i okupacji Litwy” zauważa litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Zwycięstwo sojuszników nad faszyzmem i ideologią nazistowską jest bardzo ważne dla losów Litwy i całej Europy. Jednak koniec II wojny światowej nie przyniósł Litwie wolności oznaczał początek nowej okupacji sowieckiej, która trwała prawie pół wieku i była tragedią dla wielu mieszkańców Litwy” napisano w komunikacie.

Łotewskie MSZ wezwało „na dywanik” tymczasowego przedstawiciela Rosji na Łotwie, Wadima Wasiliewa. Strona łotewska uważa salut za akt niedopuszczalny i wrogi.Łotwa zdecydowanie potępia próby Rosji usprawiedliwiania zbrodni popełnionych przez Stalina i Hitlera, w tym zawarcie paktu Ribbentrop-Mołotow. Szczególnie cyniczna jest organizacja w Moskwie pozorów „wyzwolenia” stolic krajów bałtyckich w 80. rocznicę podpisania tego paktu ” podkreślono w łotewskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W podobnym duchu wypowiedziało się MSZ Estonii. Szef resortu Urmas Reinsalu napisał, że „Świętowanie ponownej okupacji Tallinna jest dla nas niedopuszczalne”. Wyjaśnił że tego dnia przypada 75. rocznica drugiej okupacji sowieckiej Estonii.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium