Kreml nie obawia się, że Niemcy zablokują Nord Stream 2

08-09-20 Promocja 0 comment

W chwili obecnej Kreml nie widzi żadnego ryzyka zablokowania przez Niemcy  realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 (Północny Potok 2), oświadczył Dmitrij Pieskow, rzecznik prasowy Kremla. Pieskow dodał, że na każdy pojawiający się apel polityków zachodnich o zaniechanie projektu, pojawiają się co najmniej dwa inne,  świadczące o bezsensowności podobnych propozycji.

Apele o rezygnację z  udziału w rosyjskim gazociągu pojawiły się po próbie otrucia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnogo, który jest leczony w berlińskiej klinice Charite.  Badania pobranych od Nawalnego próbek przeprowadzone w laboratoriach Bundeswery wskazały, że polityk został otruty za pomocą trucizny nowiczok. Nawalny od 20 sierpnia br. jest w śpiączce. Chociaż stan zdrowia opozycjonisty pozostaje ciężki jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Do głosów mówiących o możliwych sankcjach dot. Nord Stream 2 dołączyła nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Budowa z Rosji do Niemiec gazociągu Północny Potok 2  o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie została wstrzymana w grudniu 2019 r. po sankcjach wprowadzonych przez Stany Zjednoczone. Do  momentu wstrzymania zrealizowano  94% prac.

Źródło: life.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium