Krytycy przeniesienia ambasady do Jerozolimy są tchórzami – stwierdził czeski prezydent

01-05-18 Promocja 0 comment

Prezydent  Republiki Czeskiej obchodził na Zamku Praskim 70. rocznicę powstania państwa Izrael. Na uroczystości pojawiło się ponad tysiąc zaproszonych gości. W trakcie  przyjęcia Miloš Zeman w uroczystym przemówieniu oświadczył, że uważa krytyków przeniesienia ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy za tchórzy.

Zeman, podobnie jak prezydent USA Donald Trump zaproponował niedawno przeniesienie izraelskiej stolicy do Jerozolimy, której status na razie nie jest ustalony. Stolicę w Jerozolimie chcieliby oprócz Izraelczyków mieć także Pakistańczycy.

W swoim przemówieniu, które  wygłosił w języku angielskim, M.Zeman zaprzeczył, jakoby kopiował amerykański pomysł, a nawet stwierdził, że to właśnie USA kopiują jego wypowiedź.

Przeniesienie siedziby ambasady powinno, zdaniem prezydenta,  przebiegać w trzech etapach. W pierwszym etapie powstanie w Jerozolimie konsulat generalny, w drugim z Tel Awiwu przeprowadzą się agencje Czech Inwest, Czech Tourism, Czech Trade i Czeskie Centrum. Przeniesienie samej ambasady będzie krokiem ostatnim. Premier Izraela Benjamin Netanjahu podobno powiedział czeskiemu przywódcy, że podaruje Czechom swój własny dom.

Czeskie MSZ oświadczyło jednakże, iż  Republika Czeska w pełni szanuje wspólne stanowisko UE, zgodnie z którym Jerozolima ma być przyszłą stolicą zarówno Izraela, jak i Palestyny.

M.Zeman od dawna nie ukrywa sympatii dla  państwa żydowskiego, które jest kluczowym partnerem Czech w regionie bliskowschodnim. Dlatego  objął uroczystości na Praskim Zamku honorowym patronatem.

Państwo Izrael powstało 14. maja 1948 roku, jednakże 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości Izraelczycy obchodzili  według żydowskiego kalendarza już 19. kwietnia.

Czechosłowacja po II wojnie światowej przyczyniła się do powstania państwa Izrael poprzez dostarczenie samolotów myśliwskich i szkolenie pilotów.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium