Kryzys rządowy w Mołdawii

08-11-19 Promocja 0 comment

Prorosyjska Partia Socjalistów Mołdawii 8 listopada złożyła w parlamencie wniosek o wotum nieufności dla rządu, na czele którego stoi prozachodnia polityk MaiaSandu. Powodem stał się konflikt wokół procedury wyłonienia kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego Mołdawii, który wybuchł miedzy dwoma ugrupowaniami tworzącymi obecną koalicję rządzącą  – socjalistami oraz blokiem ACUM z premier Sandu na czele.

Przypomnijmy, że 6 listopada rząd złożył w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze. Zgodnie z poprawkami zaproponowanymi przez minister sprawiedliwości Olesei Stamate, kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego wybierze premier Mołdawii, a następnie przedstawi ich do zatwierdzenia Najwyższej Radzie Prokuratorów. Wcześniej minister sprawiedliwości anulowała wyniki konkursu na stanowisko prokuratora generalnego.

Stanowczy sprzeciw wobec działań premier wyraziła prorosyjska Partia Socjalistów, oskarżając szefową Rady Ministrów o brutalne łamanie zapisów umowy koalicyjnej między prozachodnim blokiem ACUM Maii Sandu a socjalistami. Zdaniem tych ostatnich, kandydatów na prokuratora generalnego ma wyłonić specjalna komisja, a nie premier. 

W piątek 8 listopada pod gmachem parlamentu zebrał się wiec poparcia dla Sandu. Premier, którą wsparł minister spraw wewnętrzny i współprzewodniczący prozachodniego bloku ACUM Andrei Nastase. Premier oświadczyła, iż jej ugrupowanie nie podda się w kwestii wyboru prokuratora generalnego, dodając, że „wszystko wskazuje na przedterminowe wybory parlamentarne w Mołdawii”. 

Głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu powinno odbyć się nie później niż 11 listopada. W przeciwnym wypadku poprawki do ustawy o prokuraturze, które wywołały kryzys rządowy, zaczną obowiązywać automatycznie.  

Źródło: Point.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium