Kto odpowiada za politykę zagraniczną Ukrainy?

21-11-19 Promocja 0 comment

Asystent prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak jest odpowiedzialny za trzy obszary polityki zagranicznej Ukrainy, przy czym prowadzi dwa nieformalne procesy negocjacyjne z Rosją i USA. Poinformowała o tym 20 listopada  „Europejska Prawda”.

Według dziennikarzy portalu, pierwsze negocjacje prowadzone są ze Stanami Zjednoczonymi. Przeniesienie rozmów na nieformalny poziom odbyło się z inicjatywy Waszyngtonu. Jermak  rozmawiał także o tym , co powinien zrobić prezydent Zełenski, aby zostać przyjęty w Białym Domu.

Drugim kierunkiem pracy Andrija Jermaka są negocjacje z Rosją w sprawie Donbasu i wymiany więźniów. Według portalu, asystent jest zawsze obecny podczas rozmów telefonicznych Zełenskiego z Putinem. Co najważniejsze, Jermak odpowiada za negocjacje z Władisławem Surkowem (doradcą prezydenta Rosji – red.)  oraz Dmitrijem Kozakiem.  Zdaniem dziennikarzy, obecnie prowadzone są rozmowy z tym ostatnim.

„Europejska Prawda” przypomina, że rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak został objęty zachodnimi sankcjami z powodu bezpośredniego udziału w aneksji Krymu. Polityk nadal zajmuje się sprawami Krymu w rządzie FR. Dmitrij Kozak wcześniej był także odpowiedzialny za Mołdawię (gdzie siły prorosyjskie ostatecznie przejęły władzę) i, w dużej mierze, za Ukrainę. Portal twierdzi, że to on nadzorował negocjacje w sprawie zwrotu ukraińskich okrętów wojennych Kijowowi.

Trzecim obszarem działalności Jermaka jest tzw. „Format Normandzki” i wszystko, co się z nim wiąże – w tym strategia działań w Donbasie. W przeciwieństwie do poprzednich dwóch kierunków, tutaj asystent prezydenta nie działa sam, lecz w wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Wadymem Prystajkiem.

Źródło: Europejska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium