Laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy 2018 r.

28-02-18 Promocja 0 comment

Nagroda im. Lwa Sapiehy 2018
pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Studium Europy Wschodniej – Uniwersytet Warszawski

Laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy 2018 r.

W dniu 27 lutego 2018 r. na posiedzeniu Kapituły Nagrody w wyniku głosowania został wybrany nowy Laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy –

dr hab. Aliaksandr Fiaduta

literaturoznawca z Mińska

Laureat otrzyma Nagrodę za dotychczasowy dorobek naukowy, poczynając od doktoratu w 1997 roku (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Jelcu), przez habilitację w 2017 roku (Uniwersytet Jagielloński), aż po obecne prace i plany badawcze. Laureat jest znanym badaczem historii i literatury XIX wieku, od lat zajmuje się polsko-białorusko- rosyjskimi stosunkami wzajemnymi literackimi i historycznymi.

Nagroda im. Lwa Sapiehy zostanie oficjalnie wręczona na uroczystości w dniu

4-go kwietnia 2018 r., o godz. 15:00

w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego

Nagroda im. Lwa Sapiehy została ustanowiona w roku 2006 przez: Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu (jako inicjatorów Nagrody) oraz podjęta i wsparta przez grupę uniwersytetów: Warszawski, Jagielloński, Poznański, Wrocławski oraz Uniwersytet w Białymstoku.

Główne założenie Nagrody polega na tym, że w ciągu roku akademickiego Laureat kolejno odwiedza każdy uniwersytet, gdzie otrzymawszy dobre warunki życia i pracy, wykłada na temat Białorusi, realizując się jako wykładowca i umożliwiając studentom polskim zapoznanie się z zagadnieniami białoruskimi.  Jeśli wynikiem pobytu Laureata będzie książka – zostanie ona wydana w ramach Nagrody.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018