Litewscy Żydzi odpowiedzieli na kłamliwy artykuł Putina: większość Żydów na Litwie była przeciw reżimowi sowieckiemu

02-07-20 Promocja 0 comment

Przedstawiciele litewskich Żydów  w swoim oświadczeniu stwierdzili, że czerwcowy  artykuł prezydenta Rosji Władimira Putina na temat historii Drugiej Wojny Światowej to kłamstwo, którego celem jest pomniejszenie  przestępstw popełnianych przez rząd sowiecki.

Przewodnicząca Litewskiej Gminy Żydowskiej Faina Kukliansky oraz  poseł Seimasu [pochodzenia żydowskiego] Emanuelis Zingeris we wspólnym komentarzu podkreślili, że po okupacji Litwy przez ZSRS prześladowania dotknęły litewskich Żydów, których znaczna część została zesłana na Syberię.

„Większość Żydów na Litwie była przeciwko reżimowi sowieckiemu” – napisano w oświadczeniu na stronie internetowej gminy żydowskiej Litwy. Kukliansky i Zingeris zwrócili uwagę , że Putin w swoim komentarzu milczał o masowych represjach podczas tzw. „pierwszej okupacji” krajów bałtyckich (1940 r.), podczas której,  wskutek walki komunistów z rzekomym „syjonizmem”, mocno ucierpieli Żydzi litewscy

W oświadczeniu czytamy: gdy tylko władza sowiecka przyszła na Litwę, ambasady obcych państw zostały zamknięte, w tym ambasada japońska, ratująca żydowskich uchodźców przybyłych na Litwę z okupowanej przez Niemców Polski.

„Przemyślane kłamstwo Putina na temat okupacji sowieckiej Litwy  jest mu  potrzebne  do  osiągnięcia obecnych imperialnych celów. My, potomkowie litewskich Żydów, jesteśmy przeciwni takiemu fałszowaniu historii, zniewolenej przez ZSRS Litwy” – czytamy. – „Putin nie powinien kłamać, mówiąc, że okupacja Litwy była zgodna z ówczesnym prawem międzynarodowym i krajowym. Było to zajęcie niepodległych krajów, okupacja i aneksja, naruszenie prawa międzynarodowego”.

„Panie Prezydencie Federacji Rosyjskiej! W imieniu grupy obywateli Litwy, którzy tak bardzo ucierpieli w wyniku pierwszej okupacji sowieckiej, prosimy by zaprzestał Pan »bronienia europejskich Żydów« z datą wsteczną! Wraz z przybyciem Armii Czerwonej  w krajach bałtyckich stworzono marionetkowe, komunistyczne rządy , co oznaczało koniec wolności dla narodów całego regionu” – piszą autorzy oświadczenia.

Putin w czerwcu, w jednym z amerykańskich periodyków opublikował artykuł na temat historii, w którym m.in. akcentuje nie tylko potrzebę pozytywnej oceny roli ZSRS w zwycięstwie nad Niemcami, ale także uzasadnia aneksję Litwy, Łotwy i Estonii.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium