Litewski ekspert: w sprawie Białorusi musimy uczyć się od Polski i Grupy Wyszehradzkiej

08-10-20 Promocja 0 comment

W miniony piątek białoruskie MSZ zażądało od Litwy zmniejszenia pracowników ambasady w Mińsku z 25 do 14 osób. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Linasa Linkevičiusa, Wilno nie planuje tego zrobić, ale jeżeli Białoruś przekaże list z konkretnymi nazwiskami, dyplomaci będą musieli wyjechać.

Były dyplomata i były minister spraw zagranicznych Litwy Vygaudas Ušackas, w ostatnich dniach, komentuje stosunki Wilna z Mińskiem na antenie „Delfi”. Według niego, jeśli Litwa otrzyma oficjalny list z nazwiskami konkretnych dyplomatów, to ci powinni opuścić Białoruś. W tym przypadku Litwa może zrobić tylko jedno — odpowiedzieć Mińskowi  tym samym. „Możemy zastosować kontr sankcje, pytanie  tylko, czy działa to na naszą korzyść” – zastanawia się  były dyplomata.

Zdaniem analityka z Wileńskiego Instytutu Analiz Politycznych Mariusa Laurinavičiusa, nie ma potrzeby spieszyć się z odwetem. „Nie widzę powodu do straszenia Mińska. Tak, jeśli zmniejszy się liczba dyplomatów, zmniejszą się też nasze możliwości działania na tym terenie, ale  nie polecam działań odwetowych póki  pracują tam litewscy dyplomaci” , stwierdził analityk dodając, że . „Litwa powinna konsultować się ze swoimi partnerami, niekoniecznie z Brukselą, gdyż tam  nie zawsze jest łatwo dojść do porozumienia w sprawie Białorusi”.

Wg. Ušackasa, Litwa: „ musi uczyć się  od Polski, od Grupy Wyszehradzkiej: oni mniej mówią o sankcjach, a więcej o pozytywnej agendzie. Jeśli zostaną spełnione wymogi UE, czyli jeżeli dojdzie do nowych wyborów, UE rozpocznie z Białorusią negocjacje w sprawie wolnego handlu”.

Jak dodaje Laurinavičius : „Litwa nie ma żadnych instrumentów, żeby skłonić Łukaszenkę do odejścia. Ale możemy próbować  nacisku na przedstawicieli reżimu, którzy jeszcze nie zdecydowali co robić  i myślę, że poważne sankcje wobec tysięcy funkcjonariuszy skłoniłyby ich do  zastanowienia się, co ich czeka po nieuchronnym upadku Łukaszenki” – powiedział Laurinavičiusa.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium