Litewski Sejm ogłosił referendum w sprawie podwójnego obywatelstwa

22-10-18 Promocja 0 comment

W czwartek litewski parlament zdecydował, że w maju 2019 r. będzie miało miejsce referendum w sprawie legalizacji podwójnego obywatelstwa. Glosowanie  odbędzie się wraz z wyborami prezydenckimi.

Wniosek został przyjęty głosami partii rządzącej, ponieważ wcześniej przedstawiciele opozycji opuścili salę sejmową w proteście przeciwko naruszeniom proceduralnym przy przyjmowaniu poprawek do ustawy o wydatkach na obronę  i nowych partiach politycznych.

Zgodnie z ustawą, w referendum Litwini będą głosować nad poprawką do artykułu 12 Konstytucji Litwy, która ma brzmieć: „Obywatelstwo Republiki Litewskiej nabywa się na drodze  urodzenia oraz w inny sposób  przewidziany przez konstytucję. Obywatel Republiki Litewskiej z urodzenia, który uzyskał obywatelstwo innego państwa, należącego do wspólnoty euroatlantyckiej, nie traci obywatelstwa Republiki Litewskiej, w innej sytuacji obywatel Republiki Litewskiej nie może być jednocześnie obywatelem innego państwa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez konstytucję, a procedura nabywania i pozbawienia obywatelstwa jest ustanowiona przez zapisy konstytucyjne”.

Referendum w sprawie legalizacji  instytucji podwójnego obywatelstwa odbędzie się w dniach 12 i 26 maja przyszłego roku, czyli razem z pierwszą i drugą turą wyborów prezydenckich.

Przedstawiciele opozycji i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Vytautas Sinkeviczius wyrazili wątpliwości, czy decyzja Sejmu o przeprowadzeniu referendum w dwóch turach,  z dwutygodniową przerwą nie narusza konstytucyjnej zasady równości obywateli: ponieważ ci, którzy zagłosują w drugiej turze,  będą mieli o nim więcej informacji o referendum niż ci, którzy głosowali pierwszego dnia.

Obecnie konstytucja przewiduje, że z wyjątkiem niektórych przypadków przewidzianych przez prawo, nikt nie może jednocześnie być obywatelem Litwy i drugiego  państwa. Ten zapis Konstytucji można zmienić jedynie w drodze referendum.

Poprawki do Konstytucji, jeżeli  zostaną przyjęte w  referendum, wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium