Litewskie firmy transportowe przenoszą się do innych krajów, przede wszystkim do Polski. Przyczyną działania rządu

07-11-19 Promocja 0 comment

Kilkadziesiąt firm transportowych z Litwy zarejestrowało się w innych krajach UE. Poinformowano o tym 6 listopada w litewskim parlamencie na konferencji prasowej na temat przyszłości litewskiego sektora transportowego.

Zdaniem przewoźników jest to rezultat działań władz litewskich . W połowiepaździernika rząd przyjął bowiem ustawę o podwyższeniu wskaźnika wynagrodzeń kierowcy z 1,3 do 1,65 płacy minimalnej.

Zdaniem ekspertów, decyzja ta będzie kosztowała litewskie firmy transportowe dodatkowe 270 milionów euro rocznie.

Dlatego litewskie firmy transportowe coraz częściej rejestrują się w krajach mających bardziej sprzyjające warunki czyli  nie narzucających wysokości wynagrodzeń.

Przedstawiciele Savesta Consulting Vytautas Turek i Ignas Volbikas na konferencji potwierdzili, że już ponad 60 firm transportowych z Litwy przeniosło się do Polski.

„Pod względem kosztów Polska jest najlepszą opcją, rejestracja, licencje, wydatki są tam niższe. Polska ma także bardziej korzystne położenie geograficzne, dlatego kierowcy będą mieli mniej „pustych” przejazdów. Jeśli chodzi o diety, nie są one narzucane odgórnie. Ponadto w Polsce istnieje konkurencja na rynku ubezpieczeń”powiedział przedstawiciel Savesta Consulting.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium