Litwa chce deportować do Rosji Czeczeńca będącego członkiem „grupy zbrojnej”

08-08-20 Promocja 0 comment

Na wniosek prokuratorów wileński  sąd ma wydać Rosji mieszkającego na Litwie  39-letniego Czeczeńca, Biesłana Estemirowa. Rosyjskie organy ścigania od wielu lat poszukują go na całym świecie. Mężczyzna od 20 lat ma być członkiem grupy zbrojnej, która wielokrotnie próbowała zabić rosyjskich prokuratorów i wojskowych.

Prokuratura Generalna Rosji przypuszcza, że Estemirowowi grozi dożywocie lub nawet kara śmierci. Jednak Rosja zapewniła Litwę, że najostrzejszy środek nie zostanie wobec niego użyty.

Estemirow uciekł z Czeczenii z rodziną w 2005 roku, a w listopadzie tego samego roku dostał  na Litwa azyl polityczny, otrzymał również zezwolenie na pobyt w UE. Jednak po opublikowaniu przez litewskie media informacji otrzymanych od organów ścigania o przestępczej działalności Estemirowa, w maju 2018 r. litewski Departament Migracji zdecydował o cofnięciu mu  zarówno statusu uchodźcy, jak i zezwolenia na pobyt na terytorium UE. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez sądy administracyjne, które oparły się nie tylko na danych Departamentu Policji, ale także na informacjach Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego Litwy.

Proces dotyczący decyzji w sprawie ekstradycji Estemirowa do Rosji był zamknięty, jednak nieoficjalne źródła podały, iż wniosek Prokuratury Generalnej Litwy w tej sprawie nie budził wątpliwości sędziów. Według w/w  źródeł rosyjscy policjanci mają przybyć do Wilna w tym tygodniu  i przetransportować Estemirowa do Moskwy.

Na Litwie Estemirow w czerwcu 2019 roku został oskarżony o udział w grupie zbrojnej. Wcześniej czeczeński sąd zaocznie wydał nakaz jego i umieścił go na międzynarodowej liście osób poszukiwanych. Z dokumentów przesłanych przez Rosję wynika, że Estemirow i inne osoby od początku 2001 roku „świadomie, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, dobrowolnie przystąpiły  do ugrupowania zbrojnego, z którego jeszcze się nie wycofali”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium